Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emtia piyasalarında El Nino alarmı verildi
14 Mayıs 2015 Perşembe 17:08

Emtia piyasalarında El Nino alarmı verildi

Dünya yüzeyinin ısınmasına yol açan bu küresel atmosfer ve okyanus olayı tahil ve gıda üretimi için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Dünya yüzeyinin ısınmasına yol açan bu küresel atmosfer ve okyanus olayı tahil ve gıda üretimi için büyük bir tehdit oluşturuyor. Endonezya 2-7 yıllık dönemlerde periyodik olarak meydana gelen El Nino, son olarak 2009-2010 yılında gerçekleşmiş ve Yerküre’de önemli ölçüde ısınmaya yol açmıştı.

Dünyanın pek çok yerinde kuraklık ve sel baskınlarına neden olan doğa olayı El Nino geri geliyor.

2009'da Hindistan'ı son 40 yılın en şiddetli kuraklığı ile kavuran, Avustralya'da buğday tarlalarını yakan ve Asya'da tarım ürünlerini yok eden El Nino'nun oluşmaya başladığı uyarısı yapılmasıyla çiftçiler, emtia yatırımcıları ve iklim uzmanları alarma geçti.

Daha önce nikel ve çinko fiyatlarını uçurmuştu

Societe Generale analistleri, 2009 yılında yaşanan El Nino döneminde nikelin en iyi performans gösteren emtia ürünü olduğunu söylüyor. Çinko, kahve, pamuk ve soya fasulyesinin de El Nino boyunca ciddi fiyat artışını kaydettiğini belirten Societe Generale analistleri'nin hazırladığı raporda, "Daha önce yaşanan El Nino olaylarında, dünyanın önde gelen nikel üreticilerinden Endonezya'nın üretimi, hidroelektrik santrallerinin olumsuz etkilenmesi ve cevherin ulaştırılmasında hayati önem taşıyan su yollarında seviyenin düşmesi ile ciddi bir darbe almıştı" denildi. 

Benzer şekilde dünyanın ikinci büyük çinko üreticisi Peru'da çinko madenlerinin sel altında kalması madenin fiyatlarının fırlamasına neden olmuştu.

El Nino nedir?

El Nino Güney Salınımları, küresel bir okyanus-atmosfer olayıdır. El Nino ve La Nina, Doğu Büyük Okyanus yüzey sularının sıcaklığındaki büyük salınımlar ve bunların yol açtığı atmosferik olayların genel adı olarak kullanılmaktadır.

İsimler İspanyolca "oğlan çocuğu" veya "velet" ve "küçük kız" anlamına gelmektedir. "Çocuk", İsa'yı simgelemektedir, çünkü El Nino Güney Amerika'nın batı kıyılarında Noel zamanında etkili olur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA