Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-ticaret siteleri yüksek bütçeli reklamlarla TV ekranlarında
06 Haziran 2012 Çarşamba 15:18

E-ticaret siteleri yüksek bütçeli reklamlarla TV ekranlarında

Her geçen gün artan bir ivmeyle büyüyen e-ticaret siteleri şimdilerde yüksek bütçeli kampanyalarla TV ekranlarında boy gösteriyor.

Her geçen gün artan bir ivmeyle büyüyen e-ticaret siteleri şimdilerde yüksek bütçeli kampanyalarla TV ekranlarında boy gösteriyor. Son olarak markafoni ve zizigo.com’un TV’de yayınlanmaya başlayan kampanyaları gösteriyor ki önümüzdeki süreçte daha pek çok e-ticaret sitesini TV ekranlarında tanıtım yaparken göreceğiz. Peki ama e-ticaret sektöründe TV’ye olan bu yönelişim ardında yatan sebepler neler? Yoksa e-ticaret siteleri TV mecrası için sadık bir reklamveren olmaya mı hazırlanıyor?

Çok değil bundan yalnızca birkaç yıl önce Türkiye’de e-ticaret kanalıyla para kazanma düşüncesi bir hayalden öteye geçmiyordu. Gittigidiyor ve Hepsiburada gibi istisnaları bir kenara bırakacak olursak yatırımcılar da uzun bir süre bu bakir alana girmekte tereddüt ettiler. Ancak e-ticaret cephesinde rüzgar son zamanlarda yön değiştirdi. İnternette alışveriş yapmanın tadına yeni yeni varan kullanıcılar sayesinde rüzgarı arkasına alan e-ticaret siteleri kısa bir zaman diliminde milyon dolarlık cirolarıyla dev markalar olm yolunda emin adımlarla ilerliyor artık. Öyle ki kısa bir süre öncesine kadar sanal ortamda bile tanıtım yapmaya bütçeleri elvermeyen bu siteler şimdilerde büyük bütçelerle TV mecrasında boy göstermeye başladı. Hatta aralarında 360 derece iletişim çalışmalarıyla tüm mecraları kullanarak dikkatleri üzerine toplayanlar bile var.

Sektöre de katkı sağlayacak / Markafoni Pazarlama Direktörü Hakkı Arıkan

“Markafoni, daha önce internetten hiç alışveriş yapmamış bir kitleyi online alışverişle tanıştırmasıyla da biliniyor. Markafoni’nin sunduğu alışveriş deneyimi kullanıcılara online alışverişi sevdirdi ve online alışveriş sitelerine güven duymalarını sağladı. Markafoni 360 derece iletişim kampanyasıyla geniş kitleleri online alışveriş ile tanıştırma misyonununa devam ediyor. Kampanyamız sonucunda çok sayıda insanın online alışveriş ile tanışacağına ve tüm e-ticaret sektörünün bu reklam kampanyalarından olumlu etkileneceğine inanıyoruz.

Reklam sektörünün sadık müşterisi

Bugünlerde yoğun bir medya planıyla TV mecrasında tüketiciye göz kırpan markafoni ve Zizigo bu hızlı yükselişin iki önemli öerneğini oluşturuyor. Peki ama nasılo ldu da böyle kısa bir zaman diliminde e-ticaret siteleri oldukça ciddi bütçeler gerektiren TV mecrasını kullanır hale geldi? İnternet üzerinden satış yapan platformlar için TV’de yapılan kampanyalar nasıl bir geri dönüş sağlıyor? Yoksa bundan böyle e-ticaret sitelerini de reklam sektörünün sadık birer müşterisi olarak mı göreceğiz. İşte bu sorunların cevabını markafoni Pazarlama Direktörü Hakkı Arıkan ve Zizigo Genel Müdürü Onur Levent’e sorduk. Ardından da bu ili markanın yaptığı reklam kampanlarını Happy People Project Kurucu Ortağı ve Başkanı Yaşar Akbaş yorumladı…

TV reklamı satışları artırdı / Zizigo Genel Müdürü Onur Levent

“Reklamımız çok kısa önce yayına girdi ama şu ana kadar hem trafik hem de satışlar şaşırtıcı bir şekilde arttı. Henüz uzun vadeli etkilerinden bahsetmek için erken, ancak bu reklamla marka bilinirliğimiziz artacağına ve marka imajının güçleneceğine inanıyoruz. Kampanyamız sona erdikten sonra TV’de yaptığımız kampanyanın bize getirdiklerini ve markamıza kattıklarını değerlendirip bu değerlendirme ışığında önümüzdeki süreçte TV mecrasında nasıl yer alacağımıza karar vereceğiz.”

Sebep rekabetin kızışması

Markafoni’nin kuruluşundan bugüne ağızdan ağza pazarlama ve internet reklamları ile hedef kitlesine ulaşmayı tercih ettiğini söyleyen markafoni Pazarlama Direktörü Hakkı Arıkan, son yıllarda özel alışveriş kulüplerinin artması ve rekabetin giderek kızışması nedeniyle markafoni markasının yeniden konumlandırmaya ihtiyaç duyduklarını ifade ediyor. “Böylece markafoni’den alışveriş yağmak ile aşık olmak arasında merak, heyecan, kıskançlık, bekleyiş, mutlu son gibi ortak noktaları olduğu fikrine dayanan, “markafonik aşk” temalı reklam filmimiz ortaya çıktı. Yenilenen marka imahıyla birlikte markafooni’nin daha geniş kitlelerle buluşması için televizyonun doğru bir mecra olduğunu düşündük. ‘Her alışveriş bir aşk’ sloganına sahip bu reklam kampanyamız kapsamında, televizyon reklam filminin yanı sıra açık hava, basın ve internet reklamlarımız da yayında” diyen Hakkı Arıkan, TV kampanyalarının şu ana kadar kampanya öncesinde belirlemiş oldukları tüm hedef ve performans kriterlerine olumlu katkı sağladığını gözlemlediklerini, uzun vadede de marka bilinirliklerinin artacağını, marka imajlarının güçleneceğini ve sektördeki liderliklerinin pekişeceğini tahmin ettiklerini dile getiriyor. TV’deki reklam kampanyalarını devam ettirip ettirmeme kararını ise şu anda yayında olan kampanyanın sonuçlarına bakarak karar vereceklerini açıklıyor.

E-ticaret TV’de farkını hissettirmeli / Happy People Project Kurucu Ortağı ve Başkanı Yaşar Akbaş

“E-ticaret markalarının TV’de harcayacak çok bütçeleri yok henüz. Bu yüzden görece daha cılız kampanyalar görüyoruz. Ben biraz daha cesur olabileceklerini düşünüyorum açıkçası. Bir e-ticaret markasının YKM gibi konuşmaması lazım. Konvansiyonele alternatifsin sen ama onun gibi konuşuyorsun! Uçuk kaçık konuşsun demiyorum ama farkını hissettirmeli insanlara. TV’yi bile farklı kullanmalılar eğer kullanacaklarsa. Zaten TV dışında yapabilecekleri o kadar çok şey var ki…”

Bazıları SEM’i tercih ediyor

Gelelim madalyonun diğer tarafına. Acaba sektörün deneyimli reklamcıları bu konuda ne düşünüyor? Bundan birkaç hafta önce Twitter’da konuyla ilgili yaptığı yorumlarla dikkat çeken Happy People Project Kurucu Ortağı ve Başkanı Yaşar Akbaş bakın neler söylüyor…

Son dönemde reklam yapmaya başlayanlar platformların “flash sales” yapan platformlar olduğuna dikkat çeken Yaşar Akbaş, buna karşın e-ticaret sistemini oluşturan diğer oyuncuların şu aralar TV’de görünmediğine dikkat çekiyor. “Bazıları bir ara TV reklamı yaptı gerçi. Esasen bu tarz markalar Search Engine Marketin’i kullanıyor. En çok tercih ettikleri yer Google Adwords. Orada ciddi bir iş akışı sağlanıyor. Ancak online alışveriş pazarı büyüyor. Hem de öyle böyle değil. Şu aralar 6-7 milyon kişi var sistemde ama iki yıl içerisinde bu sayının 20 küsür milyonlara ulaşacağı konuşuluyor. Peki, kim söylüyor bunu? Yabancılar. Herkes Türkiye’deki potansiyelin farkında ve bir ucundan kapmak istiyor. 20-25 civarında özel alışveriş sitesi var bildiğim kadarıyla ve tamamında olmasa da ilk beş-altı arasında ciddi bir rekabet var. Sadece satış/müşteri rekabeti değil, markalaşma çok daha önemli şu aralar1 diyen Akbaş iki-üç yıl önce küçük birer internet girişimi olan platformların şimdi exit’ler kanalıyla milyonlarca dolarlık markalar haline geldiğine değiniyor.

Bir kurbağa ötünce diğerleri de ötüyor!

E-ticaretin geleceğin alışveriş modeli olduğuna dikkat çeken Yaşar Akbaş “Bu konuda herkes çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Amerika’da Shop Together gibi uygulamalarla geleneksel alışverişin sosyal tarafını e-ticarete uyarlamaya çalışıyorlar. Özel alışveriş siteleri kendi grup indirimi markalarını, grup indirimi siteleri kendi özel alışveriş markalarını yaratıyor. Bu modeller bir süre sonra birleşebilir de. Yani bu alanda markalaşmak ve geniş kitlelere ulaşmak her zamankinden daha önemli. Öte yandan Türk göllerindeki kurbağalar ilk öten kurbağanın ardından ötme ihtiyacı hissediyor nedense” diyor ve Morhipo’nun lansmanının bu aklamda etkili olmuş olabileceğine değiniyor. Morhipo’nun ardından Markafoni ve Zizigo’nun reklam yapmaya başladığına dikkat çeken Akbaş bundan sonraki süreçte diğer e-ticaret sitelerinin da reklam kampanyaları yapmaya başlayacağını düşünüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA