Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-mail pazarlama reklam bütçelerinin yeni kralı
14 Mart 2009 Cumartesi 01:17

E-mail pazarlama reklam bütçelerinin yeni kralı

Kurumsal pazarlama bütçelerinin yeni kralı e-mail pazarlama, rekabet ve tarz olarak en klasik doğrudan pazarlama yöntemlerinin vazgeçilmezi.

Kurumsal pazarlama bütçelerinin yeni kralı e-mail pazarlama, rekabet ve tarz olarak en klasik doğrudan pazarlama yöntemlerinin vazgeçilmezi.

Datran Media’nın yaptığı araştırmada, e-mail yoluyla pazarlamanın yüzde 80,4’lük bir oranla en iyi interaktif pazarlama aracı olduğu ortaya çıktı.

3000 üst düzey yönetici arasında yapılan araştırmaya göre, en etkili reklam mecrası olarak e-mail reklamları olduğunu açıklandı.

Araştırmaya katılan yöneticilerin, yüzde 80,4 e-mail pazarlama en etkili mecra olarak görürken, yüzde 56,8’i arama reklamcılığı ikinci seçenek olarak işaretlemiş.

En yüksek performans gösteren online ve offline iletişim mecraları;

42,1% en etkili reklam yöntemi online reklam mecralarını
32,8% televizyon ve radyo gibi offline reklam medyasından yana.
32,1% e-mail yoluyla pazarlama
22,9% sosyal ağlar üzerinden pazarlama
9,2% cep telefonlarından pazarlama alanlarını tercih ediyor.

Harcanan bütçelerin geri dönüşümü, e-mail ile pazarlamada yüksek sonuçlar vermiş. Geleneksel medya pazarlaması ile kıyaslandığında son birkaç yıldır online pazarlama mecrasına yatırımının avatajını göstermiş.

Bu araştırmada ilginç bir bulgu pazarlama taktikleri ile ilgili. Yapılan ankete göre yöneticilerin yeni medyaya yölenelmesindeki en önemli nedenler arasında az maliyetli ve etkin çözümlerin çevrimiçi yapılabiliyor olması.

2008 yılında e-mail ile pazarlamaya yatırılan her 1 dolar 45.06 dolar olarak geri dönüşüm yapmış. İnternetten pazarlamın diğer alanlarında ise her bir dolar 19,94 dolar olarak geri dönmüş.

2008 yılında 600 milyon dolarlık e-mail pazarlama pazarı, 2009’da 700 milyon dolara çıkması bekleniyor. İnternetten pazarlama maliyetleri (e-mail pazarlama hariç) 2008 yılında 24,1 milyar dolar olmuş. 2009’da
bu rakamın 28 milyar dolar olması bekleniyor.

E-mail yoluyla pazarlama yapacaklara yol göstermesi amacıyla 10 temel kuraldan bahsedeceğim:

 1. E-mail konu başlığı, somut bir öneri içermeli ve 5 ile 8 kelime arası olmalıdır. “Ben bu postayı niye açmalıyım?” sorusuna cevap vermelidir.
 2. Adres kısmında mutlaka isim veya firma ismi olmalıdır.
 3. E-mail, kişiye gönderilmiş olmalıdır ve “Sayın” , “Sevgili”, “Değerli” gibi hitap sözcükleriyle başlamalıdır.
 4. Banner ve logoların piksel değeri yüksek olmamalıdır.
 5. Maili mümkün olduğunca kısa tutmak gerekir. Eğer konu uzunsa önemli mesajlara, baştan ikinci ve sondan ikinci paragrafta yer verilmelidir. E-mail alanlar, uzun bir yazı gördüklerinde, ilk paragrafa bakıp yazının sonunda ulaşmak istiyor; sona doğru giderken ikinci paragrafı görüp son paragrafa baktıktan sonra, sondan önceki paragrafa da göz atıp e-mailden çıkıyor.
 6. Çok fazla bilgi verilmek istendiği zaman, uygun link açıklamalarıyla okuyucu internet sitesine yönlendirilmelidir.
 7. Mail, okuyucuyu aksiyona yöneltmelidir. “Telefonla arayın, hemen satın alın, kampanyaya katılın, daha fazla bilgi için” gibi ibarelerle siteye yönlendirmelidir.
 8. Mailin sonunda imza kısmına mutlaka gerçek isim yazılmalı, adres ve telefon gibi iletişim bilgileri açık şekilde belirtilmelidir.
 9. Mail ile sunulan öneri bütünsel olarak uyum içinde olmalıdır. Konu başlığı, e-mail başlığı, yönledirici kısımlar, ana konu gibi öğelerin içeriği birbiri ile uyumlu olmalıdır.
 10. E-mail gönderme işlemi, Salı-Çarşamba-Perşembe günlerinden birinde müşteri adayının elinde olacak şekilde yapılmalıdır. Diğer günlerde gönderilen e-mailler, tatil öncesi, sonrası ve tatil zamanları olduğu için çok fazla e-posta içerisinden okunmadan çabuk silinebilir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA