Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-mail pazarlama için en iyi 7 ipucu
14 Mart 2015 Cumartesi 01:14

E-mail pazarlama için en iyi 7 ipucu

Eğer ona doğru bir şekilde yaklaşırsanız, alakalılığı sürdürürseniz ve abonenizin vaktini boşa harcamama konusunda çok dikkatli olursanız, e-mail pazarlaması hala çok güçlü bir stratejidir.

Eğer ona doğru bir şekilde yaklaşırsanız, alakalılığı sürdürürseniz ve abonenizin vaktini boşa harcamama konusunda çok dikkatli olursanız, e-mail pazarlaması hala çok güçlü bir stratejidir. Bu genel olarak herşeyle ilgili geçerli bir cümle gibi görünüyor değil mi? Şimdi başarılı e-mail pazarlama kampanyalarındaki “Yap”lar ve “Yapma”ları ele alalım ve daha iyi kazanmanıza yardımcı olacak olan bu “temellerden” bazılarının ayrıntılarına göz atalım.

İŞTE E-MAİL PAZARLAMA İÇİN EN İYİ 7 İPUCU

1. Kampanyalarının kendiliğinden işleyişi, otomatik yanıtlayıcıların “ayarla ve unut” özelliği ve uyurken para kazanabilmeleri, bazı E-mail pazarlamacılarını böbürlendirir. Gerçek biraz farklıdır. Eğer abonelerinizle gerçekten bağlantı kurmaya başlamak, güvenilirliğinizi ve kazancınızı arttırmak istiyorsanız, dinamik olmalısınız. E-mail listeniz sürekli değişiyor ve yaptığınız iş yalıtık olmadığına göre, alakalılığı, güncelliği sağlayabilmeniz ve hiçbir abone bağlantınızın kopmadığından emin olmanız için, otomatik olarak oluşturulan e-maillerinizin hepsinin yapısını ve içeriğini gözden geçirmelisiniz.

2. Herşey sayılarda bitmez. Zaman zaman falanca girişimcinin onbinlerce girdili bir e-mail listesi oluşturduğunu duyuyoruz. O e-maillerin büyük çoğunluğunun aslında “ölü” olduğuna bahse girebilirsiniz. Elinizdeki liste ne kadar eski? İşiniz kesinlikle değişim içeriyor, olgunlaşıyor ve bugün sunmakta olduğunuz şey, bir yıl öncekinden oldukça farklı olabilir. Listenizi daha güvenilir hale getirmek için onu temizlemelisiniz.

3. Listenizde gerekli ayıklamaları yaparken, kurunun yanında yaşı da yakmamaya dikkat edin. Farklı satın alma türlerine dayalı bazı kesitlerin olması muhtemeldir. Satın alma alışkanlıklarını analiz etmelisiniz. Orijinal satıştan sonraki 30 gün içinde bir tekrar satış yapmak daha kolaydır. Verimli abonelerin daha fazla ilgi çekmesi ve uygun biçimde hedeflenmeleri için listenizde bölümler oluşturmaya çalışın.

4. E-mail’ler için kopyalanacak mesaj içeriğini hazırlama sanatı çok çalışma gerektirir. Bu işte çok deneyimli olmadığınız sürece bunu dışarıdan uzmanlara yaptırmanızı ve eğer kendiniz hazırlıyorsanız, göndermeden önce yaratımınızı gerekirse birkaç kez yeniden incelemek için zaman ayırmanızı öneriyoruz. Bazı insanlar mesajı kısa ve net tutmanız gerektiğini savunur ama mesajı elinizden geldiği kadar kısa tutarken, aynı zamanda mümkün olduğu kadar konuyla alakalı olmasını sağlamalısınız. Başlıklar son derece önemlidir ve o minik Pay-Per-Click satırlarını hazırlarken olduğu gibi her kelime üzerinde dikkatli bir şekilde düşünmelisiniz.

5. E-mail pazarlamacıları daha dönüşümler hakkında düşünme fırsatı bulmadan çeşitli zorluklarla karşılaşır. Alakalı, spam’si olmayan, etkili ve ilginç bir kopya içerik yazmaları gerekir ama bu içerik spam filtrelerinden geçecek şekilde hazırlanmalıdır, yani gerçekten nitelikli olmalıdır. Tetikleyici kelimeler ve semboller kullanarak çok şirin olmaya çalışırsanız ve özellikle “ücretsiz” ve “tıklayın” kelimelerini çok sık kullanırsanız, spam filtreleri sizi yutar. Arkaplanı sade tutun ve aşırı-yaratıcılıkla yüklü e-mail göndermeyin. Metni her zaman yaratıcı unsurla birleştirin ve yaratıcı unsuru asla sayfanızın ortasına yerleştirmeyin. Filtre robotu bunu kesinlikle spam gibi görür.

6. Bir kez mesaj kutusuna ulaştığınızda ve mail’iniz açıldığında, insanları alakalı bir başlangıç sayfasına gönderin. Mümkünse bu sayfa stil ve temasal olarak e-mail’le aynı olmalıdır ve içeriği satış huninizin bir parçası olarak doğal bir ilerleyiş sunmalıdır. Farklı başlangıç sayfalarını test ederek nihai dönüşüm oranınızı nasıl etkilediklerini keşfedin.

7. Analizler dostunuz olmalıdır. Google’ın analitik programına bakarken kafanızı kaşımayın artık. Kollarınızı sıvayın ve onu anlayın. Mevcut sonuçlarınızı nasıl elde ettiğinizi görmek için dönüşümlerinizi takip etmeniz gerekir. Ayrıca birinin alışveriş sepetini ne zaman terk ettiğini veya ne zaman başka sayfaya tıklayıp sonra da ziyareti sonlandırdığını bilmeniz gerekir. Eğer gerçekten analizde en iyi halinize gelirseniz, ziyaretçilerin sitenizdeki gezintilerine dayalı olarak onlar için en uygun mesajları şekillendirebilirsiniz. Bu akıllı e-mail pazarlama şekli, tüm o metrikleri (analitik ölçümler) tam bir şekilde anlamanızı gerektirir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA