Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyanın en zengin lideri kimdir?
24 Haziran 2016 Cuma 02:37

Dünyanın en zengin lideri kimdir?

Dünyanın en zengin lider sanılanın aksine ABD Başkanı Barack Obama değildir. Peki dünyanın en zengin lideri kimdir?

Sanılanın aksine ABD Başkanı Barack Obama dünyanın en zengin lideri değildir. Zenginliği bir kaç miyon dolar değerinde olsa da ABD'nin Başkanı Barack Obama en zengin liderler arasında yer almıyor. 

Huffington Post'a göre dünyanın en zengin liderlerinin çoğu erkek ve listenin başında yakındoğu ülkelerinin liderleri başı çekiyor.

İŞTE DÜNYANIN EN ZENGİN LİDERLERİ

Dünyanın en zengin lideri 40 milyar dolar serveti ile Rusya'nın Başkanı Vladimir Putin, ikinci sırada 30 milyar dolar ile Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej yer alırken, üçüncü sırada 20 milyar dolar ile Brunei Sultanı Hasalani Bolki bulunuyor.

2 milyar dolar ile en zengin kadın siyasetçi olan Hindistan Ulusal Meclis Başkanı Sonia Ghandi'yi, 500 milyon dolar ile Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth takip ediyor.

Vladimir Putin'ın kişisel serveti 200 milyar dolar

Hedge fon yöneticisi Bill Browder çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Browder'a göre dünyanın en zengin adamı Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin.

Hedge fon yöneticisi Bill Browder Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dünyanın en zengin adamı olduğunu iddia etti. Browder’a göre Putin’in kişisel servetinin değeri 200 milyar dolar. CNN’e konuşan Browder, “Rusya’da 14 yıldır iktidarda, ülke çok para kazandı.

"Panama kayıtları" basına sızdı, Putin'in gizli serveti ortaya çıktı

Dünyanın gizliliğe verdiği önemle bilinen hukuk firmalarından Panamalı Moses Fonseka’ya ait olduğu iddia edilen 11 milyon belge sızdırıldı. Belgelerde Putin'in de güvenilir arkadaşları ile Panama'ya milyarca dolarlık mali akışı olduğu iddia edildi.

vladimir putin yacht

VLADİMİR PUTİN KİMDİR?

1952 doğumlu Rus siyasetçi ve Rus devlet başkanı olan Vladimir Putin, 1975 yılında Leningrad Üniversitesi (üniversitenin yeni adı Sankt Petersburg Üniversitesi) Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun olan Putin, Rusya'nın 2000-2008 yılları arasında Devlet Başkanlığı görevini yürüttü. Birleşik Rusya partisi lideri olarak 2000 yılında yapılan seçimlerde Gennadi Züganov'un genel sekreterliğini yürüttüğü Rusya Federasyonu Komünist Partisi'ni geride bırakarak %52,9'luk oy oranıyla devlet başkanı seçilmiştir. Seçimlerde Züganov % 29,2 oy oranıyla ikinci olmuştur.

Baba tarafından dedesi, Sovyetler Birliği kurucusu Vladimir Lenin'e, Lenin'in eşi Nadejda Krupskaya'ya ve Stalin’e belli sürelerde aşçılık yapan Spiridon Ivanoviç Putin olan Vladimir Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde SSCB döneminde adı Leningrad olan St Petersburg kentinde Vladimir Spiridonoviç Putin ve Maria Ivanovna Shelomova çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1975'te mezun olan Putin, yüksek lisansını ekonomi alanında yaptı. Mezuniyetinin ardından, 1975'ten itibaren KGB'de çalışmaya başlayan Putin, bir süre Almanya'da görev yaptı, Leningrad'a dönmesinin ardından da üniversite yönetiminde görev aldı.

2004 yılında yapılan seçimlerde ise %72 oyla tekrar devlet başkanı seçilmiştir. Döneminde, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ortaya çıkan ekonomik çöküş sonrası tekrar toparlayan Rusya ekonomisi hızlı büyüme rakamları yakalanmış, bununla birlikte ülkesinin bağımsızlığı yolunda çeşitli adımlar atılmış, merkezi otorite kuvvetlendirilmiş ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri'nde çeşitli modernizasyon uygulamaları başlatılmıştır. 4 Mart 2012 tarihinde yapılan seçimler sonucu %63,6 oyla Rusya Federasyonu'nun 3. kez devlet başkanı seçilmiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA