Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dolar 3,10 ve üstü seviyeleri görebilir
15 Eylül 2015 Salı 17:53

Dolar 3,10 ve üstü seviyeleri görebilir

Döviz piyasasında kritik bir sürece giriyoruz. İç piyasa faktörlerinin yanında temel belirleyici FED'in 17 Eylül'deki toplantısı kritik öneme sahip. Faiz artırımı ötelenirse, kurda 3 TL'nin altına geri çekilme görebiliriz.

Döviz piyasasında kritik bir sürece giriyoruz. İç piyasa faktörlerinin yanında temel belirleyici FED'in 17 Eylül'deki toplantısı kritik öneme sahip. Faiz artırımı ötelenirse, kurda 3 TL'nin altına geri çekilme görebiliriz. Ancak uzmanlar geri çekilmeleri "alım fırsatı" olarak görüyor. FED'in yanında siyasi riskler ve not riski ile birlikte kötü senaryoda 3,10 ve üstü seviyeler görülebilir.

ABD Merkez Bankası'nın (FED) enflasyon, büyüme ve işsizlik verilerin-deki seyre göre 17 Eylül'deki toplantısında veya ekim ayında faiz artıracağına yönelik beklentiler yükseliyor. Türkiye tarafında ise ekonomideki yavaşlama, politik belirsizlikler, tırmanan toplumsal gerginlikler, dalgalanmanın daha da yükselmesine neden oluyor. Ayrıca yıl sonu yaklaştıkça özel sektörün kısa vadeli dış borç yükünün de bulunması, piyasa üzerindeki baskıyı artırıyor. Piyasalarda risk iştahının bozulmasıyla birlikte bu durumdan en çok etkilenen yatırım aracı döviz oldu.

Türk Lirası, yılbaşından bu yana gelişmekte olan ülkeler arasında dolara karşı en çok değer yitiren para birimlerinden biri. Temmuz ayında 2,62'li seviyeleri test eden dolar/TL kuru teknik anlamda güçlü bir yukarı trend ile öne çıkmış durumda ve geçen hafta 3,06 ile tarih rekorunu tazeledi. Yılbaşından bu güne ise yüzde 30'u bulan bir kayıp söz konusu.

TREND YUKARI

Gelinen durum itibariyle özellikle döviz piyasalarındaki hareketliliğin kısa vadede çözülemeyeceğine yöne­lik söylemlerin arttığını görüyoruz. Yapılan değerlendirmelerde, olum­suz senaryoda dolar/TL'de 3,10 hatta 3,20 ve üzeri seviyeleri telaf­fuz eden uzmanlar var. Aşağıda ise 2,80 altı seviyeler artık telaffuz edilmiyor.

IKON Menkul Genel Müdü­rü Engin Kuru, hatta yıl sonu yaklaştıkça borçlu firmaların açıkla­rını kapatabilmek için piyasadan do­lar taleplerini artıracağını söylüyor. Bu nedenle dolar/TL kurunun 3,15-3,20 bandını test edebileceğini anlatan Kuru, “Seçim belirsizliği ve FED’in faiz artırmaktaki tereddüttü volatiliteyi artırıyor. Günlük bazda volatilite yük­sek. Temelde doğru yönde yatırım tercihi yapan yatırımcılar için bile önemli bir risk var" diyor.

GERİ ÇEKİLMELER FIRSAT MI?

Teknik olarak 3,05-2,99 aralığı yu­karı yönde kırılırsa ilk etapta 3,11 se­viyelerinin görüleceğini söyleyen Destek Menkul Genel Müdür Yar­dımcısı Ahmet Mergen, psikolojik sı­nır olan 3,00'ün üstünde kalınması durumunda dolar/TL'de fiyatın yuka­rı gitme potansiyelinin canlı tutulaca­ğını anlatıyor. 1 Kasım seçiminin ar­dından kötü senaryoda belirsizliğin devam etmesi ve kredi notuyla ilgili endişelerin artması halinde ise Mergen'e göre 3,20 bariyerinin aşılması gündeme gelecek. Yukarı yönlü trendde kısa vadede 3,00 TL ilk önemli destek. Kısa vadeli alımlar için bu seviyenin uygun olabileceğini söyleyen Engin Kuru, 2,90-2,95 aralı­ğına geri çekilmelerde ise dolar po­zisyonlarının portföy üzerindeki ağır­lığının artırılmasını öneriyor.

3 TL bariyerini geçtikten sonra, geri çekilmelerde bu seviyeyi artık alım için psikolojik bir faktör olarak gören InvestAZ Genel Müdürü Ha­kan Avdan, daha aşağıda ise 2,90-2,80 aralığındaki güçlü destek seviye­lerine dikkat çekiyor. Avdan, kısa va­dede bu seviyelerin altını çok müm­kün görmüyor. Daha aşağı seviyele­rin görülmesi ancak 1 Kasım seçimle­rinde güçlü hükümet tablosu, terör olaylarının son bulması gibi faktörle­re bağlı. Bu durumda tekrar 2,60 des­tek seviyeleri gündeme gelebilir.

FED ETKİSİ

Piyasalar açısından kısa vadede en kritik konu FED'in 17 Eylül'de ne yapacağı. Toplantıda faizin artmama­sı kısa vadeli olarak kurun aşağıya gelmesini sağlayabilir. Ancak FED'in faiz politika değişikliği hamlesinin pi­yasalar üzerindeki etkisini daha son­ra da görmeye devam edeceğimiz için düşüşler kısa vadeli olur. Çünkü FED faiz artırım süreciyle birlikte ge­lişmekte olan ülkelerden para çıkış trendinin sürmeye devam etmesi bekleniyor. Engin Kuru, FED faiz art­tırdığında bu süre­cin daha da hızlanabileceğini, o za­man kısa vadede kur ve faiz üzerin­deki baskının daha çok artacağını kay­dediyor.

Burada faiz artış miktarı da önemli. Ahmet Mergen, 0,10 puanlık bir ar­tışın FED'in Çin de dahil dünya piyasa­larındaki olumsuz gelişmelerden etki­lenmiş olacağına işaret edeceğini ve bundan sonra gelecek faiz artışının hemen gerçekleşmeyebileceğini söy­lüyor. Mergen'e göre 0,25 puanlık ar­tış ise bundan sonraki artışlarda da sadece kendi takip ettiği gösterge ve verilere bakacağı mesajını verecek. Bu da dolardaki değerlemeyi hızlan­dıracak. FED'in faiz artışı tarihini gele­cek aya ertelemesi fazla etki yaratmasa da, 2016 başı veya 2016 ilk çeyre­ğinin sonuna kaydırması ise dolar/TL'de gevşemeye neden olabilir.

Hakan Avdan, "Son günlerde özellikle Çin etkisi ile faiz artmayaca­ğı beklentisi oluştuğu için, faiz artırımı tam olarak fiyatlandı, diyemeyiz. O nedenle artırım kararı, doların de­ğerlenmesi, emtia ve borsaların değer kaybının devam etmesi anlamına ge­lir" diyor. Avdan, faiz artırılmazsa pi­yasalarda kısa süreli bir rahatlama olacağını sözlerine ekliyor.

MERKEZ BANKASI NE YAPAR?

Diğer ülkelerin merkez bankala­rına bakıldığında, son dönemde Yeni Zelanda, Çin ve Kanada merkez ban­kaları faiz indirmek zorunda kaldı. Son dönemde faizleri artıran bir ülke ise yok. Merkez Bankası açısından bakıldığında ise radikal bir karar ala­bilmesi çok mümkün görünmüyor. Hakan Avdan "Çok gerekmedikçe MB faiz artırmaz. Faiz indirmesine ise ne piyasalar ne de makro veriler izin verir.

Muhtemelen, 'seçime kadar in­şallah çok büyük dalgalanmalar ol­maz' diye dua ediyorlardır. Tabii on­ları zorlayacak faktörler yine FED ve terörün tırmanması riskleri" diyor. Kur üzerinde bu dönemde en etkili olabilecek uygulama, Merkez Bankası'nın artan enflasyonu da önleyebil­mek için sıkılaştırma politikasına git­mesi olacak. Ayrıca terör olaylarının etkisinin azalması da ekonomi ve kur üzerinde baskıyı azaltıcı etkiye sahip olur.

"YÜKSELİŞ TRENDİNDE KALMAYI SÜRDÜRÜYOR"

"Dolar/TL çok uzun bir zamandır temel nedenlerle ve teknik olarak yükseliş trendinde kalmaya devam ediyor. FED faiz kararının yanında, Brezilya'nın notunu düşüren S&P'nin ardından 18 Eylül'de Fitch'in Türkiye notu ile ilgili açıklamaları dolar/TL üzerinde etkili olacak. Teknik olarak baktığımızda düzeltmelerin ardından dolar/TL 3,00 seviyesinin üzerine yerleşme çabasında. Neredeyse bütün vadelerde aşırı alımda olunması, teknik olarak yeni bir düzeltme ihtiyacını artırıyor. Ancak yakın vadedeki riskler nedeniyle yükselişe paralel yeni rekor seviyeler görebiliriz. Aşağı hareketlerde 2,90-2,95 bandının altında asıl rahatlama için 2,80-2,85 seviyeleri görülmeli. Yükseliş devam ettikçe ve 3,00'ler üzerinde güç kazanmaya devam ettikçe 3,08'lerin aşılması ile 3,10-3,15 aralığı ilk hedef olacaktır."

DESTEKLER: 3,00-2,95-290-2,81-2,75
DİRENÇLER: 3,05-3,08-3,10-3,13-3,15-3,25

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy tarafından hazırlanmıştır.

TALİP YILMAZ/EKONOMİST DERGİSİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA