Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dev holdinglerin 2015 yatırım planları
02 Mart 2015 Pazartesi 22:05

Dev holdinglerin 2015 yatırım planları

Ekonominin 1,5 yıl aradan sonra yeniden durgunluğa girdiği 2014 yılı ekonomik anlamda zorlu bir yıl olarak geride kaldı. 2015 yıl beklentileri pek olumlu değil ama özel sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmeler 'temkinli iyimser' bir havaya

Zorlu geçen 2014 yılının ardından 2015 yılına yönelik beklentiler de çok iyi değil. Bu ortamda Türkiye'nin dev holdinglerinin 2015 yılı yatırım planlarını araştırdık. 22 dev holding içinde yatırım şampiyonu yine Koç Holding olacak gibi. Geçen yıl 7.8 milyar TL'lik yatırıma imza atan Koç Holding, bu yıl da buna yakın düzeyde yatırım yapmayı planlıyor. Tosyalı Holding'in yatırım bütçesi 3,5 milyar doları bulurken, Sabancı holding de bu yıl 1.4 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Devlerin bu yılki yatırımlarından aslan payını enerji sektörü alacak. Devler, organik büyüme yanında şirket satın almaları yoluyla inorganik büyümeye de sıcak bakıyor.

Ekonominin 1,5 yıl aradan sonra yeniden durgunluğa girdiği 2014 yılı ekonomik anlamda zorlu bir yıl olarak geride kaldı. 2015 yıl beklentileri pek olumlu değil ama özel sektör temsilcileri tarafından yapılan değerlendirmeler 'temkinli iyimser' bir havaya işaret ediyor. 

Holdingler bu üç alana odaklandı

Sanayi: 2015 için zor bir yıl senaryoları yazılsa da şirketler sanayi üretimine yönelik yatırım planlarından vazgeçmiyor. Örneğin Anadolu Holding yurtdışında Coca Cola için üç fabrikanın yatırımına birden start verecek. Tosyalı, yüksek teknolojili yassı çelik tesisinin yanı sıra Cezayir'de de inşaat demiri üretecek tesis yatırımını devreye aldı. Eren Holding ise biri yurtdışında olmak üzere üç ambalaj fabrikası yatırımı ve yurtdışında 3-4 ülkede çimento terminal yatırımlarına başlayacak.

Enerji: 22 holdingin yatırım planlarında enerji başı çekiyor. Bu alana en büyük kaynağı aktaran sürpriz bir isim oluyor. Çelik sektöründe yatırımlarıyla bilinen Tosyalı Holding, 2015 yatırım bütçesinde sadece enerji için 1.7 milyar dolar ayırdı. Son yıllarda enerji sektörüne yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Sabancı Holding ise 2015'te 1,4 milyar dolarlık yatırım bütçesinin yarısını enerjiye aktaracak. Bir diğer dikkat çeken yatırım ise Sanko'dan gelecek. Grup, enerjiye 400 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Akaryakıt sektöründe Aksoy Holding ise yaklaşık 800 milyon TL kaynak ayırdı.

Gayrimenkul: Son 10 yıldır holdinglerin odağında olan inşaat ve gayrimenkul tüm eleştirilere rağmen yatırım bütçelerinden büyük pay almaya bu yıl da devam edecek. İnşaat ve taahhüt yatırımlarıyla yakından tanınan Nurol, gayrimenkul alanında da iddialı projelere sahip. Nurol GYO'nun bu alandaki yatırımlarının toplam büyüklüğü yaklaşık 700 milyon dolar. İnşaata yeni giren isimlerden Yıldız Holding, Kocaeli ve İskenderun'da lüks konut işine girerken, Yalova'da da AVM projesi yapıyor. Enerji sektörünün önde gelen oyuncusu Aksoy Holding ise Bodrum Yalıkavak'taki Tilkicik Koyu'nda geliştirdiği lüks villa-marina-otel projesi için bu yıl 100 milyon TL'nin üstünde yatırımı gündeme aldı. Ayrıca benzin istasyonlarında mülk satın almaları için 20 milyon TL kaynak ayırdı.

İşte 22 holdingin 2015 planlarına ilişkin ayrıntılar

SABANCI HOLDİNG
1,4 milyar dolar yatırım yapacak

Sabancı Holding 2015 yılında 1,4 milyar dolar yatırım ve 3 bin ek istihdam planlıyor. Bu rakamın yaklaşık yarısının enerji sektörüne yapılması planlanırken, perakende ve teknoloji alanı da önemli bir pay alacak gibi görünüyor. Bankacılık, sigorta hizmetleri, perakende, enerji, sanayi, çimento sektörlerinde 69 şirketle faaliyetlerini yürüten Sabancı Holding'in 2014 yılı finansal sonuçlarına göre öz kaynakları 20 milyar TL'yi geçmesi bekleniyor.

KOÇ HOLDİNG
Yatırımda hız kesmeyecek

Türkiye'nin en büyük holdingi olan Koç Holding, 2015 yılına önemli bir gündem maddesiyle girdi. İçinde bulunduğumuz yıl Koç'un yeni CEO'sunun belirleneceği bir döneme işaret ediyordu. Yakın zamanda açıklama yapıldı ve Koç'un CEO koltuğuna Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu'nun oturacağı kamuoyuna duyuruldu.

Yaklaşık 70 şirket ve 80 bin üstü çalışanla Türkiye ekonomisinin lider grubu olan Koç Holding, bu yıl yatırımlarda hız kesmeyecek. İlk dokuz aylık verilere göre 2014 yılında 51 milyar TL ciroyu aşan bir büyüklüğe ulaşan Koç Holding, 2014 yılında 7,8 milyar TL ola yatırımlarına bu yıl da devam edecek. 

DOĞUŞ HOLDİNG
Çocuk odaklı yatırım planlıyor

Son üç yıldır yeme içme sektörüne yaptığı yatırımla adından söz ettiren Doğuş Grubu'nun 2014 yılına damgasını vuran işi ise Garanti Bankası'ndaki hisselerini İspanyol ortak BBVA'a satışı oldu. Yüzde 14.89'luk hisse satışıyla gündeme gelen Doğuş Grubu'nun 2015 yılında ise hayata geçireceği yatırımlarla dikkatleri üzerine çekmesi bekleniyor. Finans, otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere sekiz sektörde 259 şirketle faaliyet gösteren Doğuş Holding, bu yıl yapacağı yatırımlarda yine turizm, hizmet, yeme içmeye ağırlık verirken buna çocuk odaklı yeni yatırımları da ekleyecek.

Geçen yılı 10.5 milyar TL ciro ile kapatan grubun hayata geçirdiği yatırımlarla 2015'te bu rakamı 12,3 milyar TL'ye çıkarması bekleniyor. 

Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan, çocuk odaklı yatırım programında yer alan projenin ise büyük ses getireceğine inandıklarını ve çalışmaları devam eden kapsamı bir çocuk bilim ve keşif müzesi projesi olduğunu aktarıyor.

AKSOY HOLDİNG
Ciroyu 2.5 milyar TL'ye taşıyacak

Akaryakıt sektörünün önde gelen oyuncularından Aksoy Holding, geçen yıl 2 milyar TL'yi aşan cirosunu 2015 sonunda 2,5 milyar TL'ye çıkarmayı hedefliyor. 

Petrol ve enerji, turizm ve gayrimenkul, uluslararası ticaret ve bankacılık sektörlerinde 24 iştirakiyle faaliyet gösteren Aksoy Holding, bu yıl önemli bir kısmı enerji sektöründe olmak üzere 932 milyon TL'lik yatırım planlıyor.

Petrol bünyesinde akaryakıt sektöründe 2014'te yaklaşık 450 milyon TL yatırım gerçekleştiren Aksoy Holding, 2015 yatırım planlamasında bu alaka yaklaşık 800 milyon TL kaynak ayırdı. Holding, enerji alanında ise doğalgaza dayalı elektrik üretim santraline yaklaşık 40 milyon TL, yenilenebilir enerji kaynaklarına ise 32 milyon TL yatırım yapacak.

Gayrimenkul sektörüne yatırımı da ihmal etmeyen Aksoy Holding, Bodrum Yalıkavak'taki Tilkicik Koyu'nda geliştirdiği lüks villa-marina-otel projesi için bu yıl 100 milyon TL'nin üstünde yatırımı gündeme aldı.

KALE GRUBU
İnovatif üretime odaklandı

Ciroda geçen yıl yüzde 15,2 artış yakalayarak hedeflerini tutturan Kale Grubu, bu artışla yılı 1,5 milyar TL ciroyla kapattı. Yatırımda ise son iki yılda açtığı beş fabrika ile hızlı sayılabilecek adımlar attı. 2008'de yaşanan küresel krizden sonraki dönemi, stratejik yapılanma ve derleme dönemi olarak gördüklerini belirten Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Okyay, devreye soktukları yeniden yapılanma planıyla daha verimli bir grup olma yolunda konsolidasyonu tamamladıklarını aktarıyor. Bu dönemde İtalya'dan seramik fabrikası satın alımından yurt genelinde fabrikalar açmaya, savunma ve havacılıkta küresel ortaklıklardan stratejik ürünlere odaklanmaya kadar çok önemli bir gelişme sürecini yönettiklerini belirten Okyay, grubun gelecek vizyonunun inovatif üretim odaklı işlere yoğunlaşmak olduğunu söyledi.

ZORLU HOLDİNG
50 milyon dolar yatırım planlıyor

Her ne kadar Zorlu Center ile gayrimenkul alanında büyük bir yatırım yapmış, enerji ve tekstil sektörlerine yatırımlarını sürdürüyor olsa da amiral gemisi Vestel olan ve bu alanda ihracat şampiyonu unvanını korumaya odaklanan Zorlu Holding, bu yıl 500 milyon dolar yatırım planlıyor.

2013 yılında 5 milyar dolar cirosu olan ve geçen yıl tahmini yüzde 10 büyüyen Zorlu Holding, bu yıl önemli yatırımları devreye alma niyetinde.

YILDIZ HOLDİNG
Global oyuncu olmayı öğreniyor

Globalleşme yolunda markalar sayın alarak önemli adımlar atan Yıldız Holding, geçen yıl da önemli sayın alma işlemlerine imza attı. Yedi yıl önce yaptığı Godiva sayın almasının ardından geçen yılın başında DeMet's'in satın alan Yıldız Holding, yılın sonlarında doğru ise İngiliz devi United Biscuits'i yaklaşık 3,2 milyar dolara satın alarak dünyadaki dikkatleri bir kez daha üzerine çekti. 

Yıldız Holding son yıllarda yaptığı satın almalarla birlikte çok hızlı büyüdü ve beş yılda cirosunu ve istihdamını neredeyse ikiye katladı.

Yıldız Holding, bu satın almayla dünyada 75 fabrikaya ve 48 bin çalışan sayısına ulaşmış oldu. 2014 yılı mali tabloları üzerinde çalışmalarını sürdüren fakat yaklaşık 10 milyar TL ciroya ulaşan Yıldız Holding, önümüzdeki süreçte global markaların da katkısıyla büyümeye devam edecek. 

YAŞAR HOLDİNG
Ana sektörlere odaklanacak

Yaşar Holding, son beş yıldır olduğu gibi 2014 yılında da çift haneli büyüyerek 4 milyar TL'ye taşıdı. Hedeflerinin ana sektörler gıda ve içecek ile boyaya odaklanarak pazar odaklı, sürdürülebilir ve kârlı büyüme olduğunu kaydeden Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş, bu doğrultuda bütçe çalışmalarını henüz tamamladıklarını fakat 2015 için de ortalama yüzde 10-15 arasında bir büyüme planladıklarını aktarıyor.

BOYDAK HOLDİNG
Aslan payını enerjiye ayırdı

Kayseri'deki bir mobilya atölyesinden bugün sekiz farklı alanda 41 şirketle 6,6 milyar TL cirolu bir dev haline dönüşen Boydak Holding bu yıl ana işlerine odaklanacak. Mobilya ve enerji sektörlerine odaklı yatırımlarını sürdürecek olan Boydak Holding, bütçe planlamasında yatırımlara bu yıl 500 milyon dolar kaynak ayırdı.

Boydak Holding, bu yıl 50 milyon dolar bütçeli yeni bir fabrikanın yatırımını gerçekleştirecek. Bunun yanı sıra gerek tekstil gerekse otomotiv sektörüne hizmet verecek olan poliüretan tesisini de 50 milyon dolarlık yatırım ile realize edecek.

IC HOLDİNG
Beş yılda 8 kat büyüdü

İnşaat, turizm, sanayi, enerji, elektrik dağıtım ve üretim, havalimanı ve deniz limanı yatırım ve işletmeciliği gibi pek çok alanda 50 şirket ve 2 bin çalışanla faaliyetlerini yürüten IC Holding, inşasını üstlendiği Üçüncü Köprü projesine odaklanmış durumda. Geçen beş yıllık süreçte sekiz kat büyüyerek dikkatleri çeken ve 5,6 milyar TL ciroya ulaşan IC Holding, bu yıl da ciddi bir sıçramayla 8 milyar TL ciro hedefliyor.

Grup, inşaat, enerji, havalimanı, turizm, sektörlerindeki mevcut iştiraklerine 2014 yılında yaklaşık 2,1 milyar dolar ilave yaptırım gerçekleştirdi. Bu yıl ise 1 milyar dolar yatırım yapacak. 

KALE ENDÜSTRİ HOLDİNG
Çerkezköy'e tesis kuruyor

Kilit, çelik kapı ve pvc/alüminyum kapı pencere aksesuarları alanında üretim yapan ve 1979 yılından beri Güngören'deki Kale Kilit tesisleriyle akıllarda yer eden Kale Endüstri Holding, grup şirketlerinin üretimini Çerkezköy'de kuracağı tesisle bir araya getirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu tesisin Türkiye'nin ve Avrupa'nın en büyük entegre güvenlik ürünleri fabrikası olacağını kaydeden Kale Endüstri Holding İcra Kurulu Üyesi Bedri Ulukan, 2016'nın ilk yarısında açılacak yeni tesisle ihracat pazarlarını arttırmayı hedeflediklerini söylüyor. Çerkezköy'de 380 dönüm arazi üzerinde kurulacak tesisin 100 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını ifade eden Ulukan, yatırımın yaklaşık 150 milyon TL'lik bir bütçeyle yapılacağını dile getiriyor.

2015 yılında üretim kapasitesini 2014 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 30 oranında arttıracaklarını da kaydeden Ulukan, geçen yıl 400 milyon TL olan ciroyu ise bu yıl yaklaşık 500 milyon TL'ye yükseltmeyi hedeflediklerini söylüyor.

NUROL HOLDİNG
Sahra Altı Afrika'yı hedef seçti

İnşaat, taahhüt, savunma, imalat, enerji, turizm ve finans sektörlerine odaklanan Nurol Holding, 2014 yılında amiral gemileri inşaat ve savunma sanayinde yurtçi ve yurtdışında başarılı projelere imza attı. 

Yaklaşık 7,5 milyar dolarlık yatırım içeren Gebze-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi projesinde yüzde 27'lik paya sahip olan Nurol İnşaat'ın devam eden yurtiçi projeleri ile yurtdışında Suudi Arabistan, BEA, Cezayir, Katar, Fas ve Irak'ta gerçekleştirdiği taahhüt projelerinin toplam tutarı 2,5 milyar dolar. Öte yandan Nurol GYO'nun İstanbul'da sürdürdüğü üç büyük yatırım da dikkat çekiyor. Nurol GYO'nun yatırımlarının toplam büyüklüğünün yaklaşık 700 milyon dolar olduğunu belirtiyor.

KİPAŞ HOLDİNG
Cirosu 1 milyar doları aşacak

2014 yılında yüzde 25'lik büyüme gerçekleştiren Kipaş Holding, geçen yılı 1 milyar dolar ciro ile kapattı. Bu artıştan geçen yılın ortasında üretime başlayan kağıt yatırımının ve yeni üretime geçen jeotermal üretiminin etkisi oldu. Geçtiğimiz yıl konfeksiyon üretiminde de bir değişime gittiklerini dile getiren Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, "Konfeksiyon üretiminizde iç üretimi yüzde 80 oranında azaltarak dışarıda ürettirme şeklinde bir yeniden yapılandırma yaptık. 2015 yılında faaliyette bulunduğumuz sektörlerden çıkma gibi bir düşüncemiz yok. Yeni yatırımlarımız daha çok teknolojiye dayanan ve daha az emek yoğun sektörlere yapmayı planlıyoruz" diye anlatıyor. Grup bu yıl yüzde 15'lik bir ciro artışı bekliyor. Son beş yılda cirosunu iki katından fazla, istihdamı ise yüzde 50 artan grup, önümüzdeki beş yıl için de aynı artışları planlıyor.

ipek-ilicak-kayaalp.png

RÖNESANS HOLDİNG
Yeni satın almalara açık

1993 yılında kurulan ve iş hacmi her geçen yıl katlanarak artan Rönesans Holding, ana iş kolu olan müteahhitliğe ek olarak ticari gayrimenkul geliştirme, sağlık kampüs ve enerjide elektrik üretim yatırımlarına girdi. Çatısı altında 200 şirket bulunan holding 2014 yılı sonundaki global cirosu 6,5 milyar lira, aktif büyüklüğü ise 13,5 milyar lira oldu.

Cirolarının beş yıl önce 1 milyar lira, aktif büyüklüklerinin ise 2,5 milyar lira olduğunu hatırlatan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, "Faaliyet göstermiş olduğumuz sektörler çoğalarak şirket sayımız iki katın üzerinde arttı. 2011 yılında 17 bin olan çalışan sayımız bugün itibariyle 37 bine ulaştı. Son beş yılda ciromuz yıllık ortalama yüzde 40'a yakın oranlarda büyüdü" diyor.

Uzun vadede dünyanın en büyük ilk 10 müteahhitlik firmasından biri olmayı hedeflediklerini de belirten Kayaalp, şunları ekliyor: "Bundan sonra hem ülke hem de yatırım konularında çeşitlendirmeye gideceğiz, İnşaat sektörünün uzman mühendislik gerektiren altyapı, petrokimya alanlarında uzmanlaşmayı hedefledik. Organik olarak büyürken yeni satın almalara da açığız."

SANKO HOLDİNG
Enerjiye 400 milyon dolar

Tekstil, çimento, enerji, ambalaj, iş ve tarım makinaları, bilişim, finans, AVM, sağlık, eğitim ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Sanko Holding, 2014 yılında 4 milyar liranın biraz üzerinde ciroya ulaştı. 2015'te yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlayan Sanko Holding, en çok yatırımı enerjiye yapacak. 

Enerjiye 400 milyon dolar ayıran şirket; 105 milyon dolar tekstil, 55 milyon dolar çimento, 90 milyon dolar iş ve tarım makinaları, 50 milyon dolar ise diğer sektörler için yatırım gerçekleştirecek. 

2015'te yatırımlarında aslan payını enerjinin alacağını belirten Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, "Büyüme hedeflerimizin içinde Afrika ve Doğu Avrupa gibi pazarlarda yatırım yapmak ve kalıcı olmak var. İhracatımızı bu yıl 500 milyon doların üzerine çıkarmayı planlıyoruz" diyor. Konukoğlu, gelecek beş yılda yüzde 25 dolayında bir büyüme planladıklarını söylüyor.

ANADOLU GRUBU
Yurtdışına üç fabrika birden kuracak

16 ülkede 75 şirketi, 61 üretim tesisi ve 29 bine yakın çalışanı bulunan Anadolu Grubu; içecek, otomotiv, perakende, finans, enerji, endüstriyel tarım, gayrimenkul, sağlık ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

2014 yılında yeni markaları bünyesine katan ve yeni anlaşmalar yapan grubun cirosu yaklaşık 12 milyar lira. Geçen yıl yaşanan en önemli gelişme grubun Migros'un yüzde 40,25 oranında hissesi için 1,8 milyar lira bedel teklifi oldu. Satın alma işlemi geçtiğimiz ocak ayında tamamlandı.

2015'in şirketin kuruluşunun 65'inci yılı olduğunu ifade eden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "2015 bizim için önemli bir kilometre taşı. Faaliyette olduğumuz her alandaki büyüme fırsatlarını takip edeceğiz. Tüm sektörlerimizde büyüme hedefimiz var. Ancak enerji, tarım ve gayrimenkul sektörleri biraz daha öncelikli olacak" diye konuşuyor.

Anadolu Grubu'nun içecek grubu, bu yıl Kazakistan'da, Tacikistan'da ve Pakistan'da birer fabrika açacak. Bu üç fabrikanın yatırım tutarı 300 milyon doları bulacak. Ayrıca Pakistan'da üç yıl içerisinde iki ayrı kentte daha iki yeni fabrika açılması hedefleniyor. Pakistan'da açılması planlanan toplam üç fabrikanın yatırım tutarı da 300 milyon dolar olacak.

TOSYALI HOLDİNG
Yatırım atağında

Üç kıtada 12 iştirak ile ve biri devam eden toplam 18 tesisiyle faaliyet gösteren Tosyalı Holding, demir çelik sektöründe geniş bir faaliyet alanına sahip. 2014'te 3 milyar dolar ciroya ulaşan şirket, 2015'te ise 3,5 milyar dolar ciro hedefliyor. Geçen yıl hedeflerinin üzerinde ihracat başarısı göstererek 600 milyon dolarlık ihracat rakamına da imza atan Tosyalı Holidng'in bu yılki ihracat hedefi ise 805 milyon dolar.

Holdingin 2015 yatırım planları birçok ayaktan oluşuyor. Bunların başında da Japon Toyo Kohan şirketiyle yapılan ortaklıkla  ocak ayında start verilen ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çelik üretim tesisi geliyor. Yaklaşık 500 milyon dolarlık bu yatırımın 20 ayda tamamlanması hedefleniyor. Bu yatırımla birlikte Türkiye'ye 300 milyon dolarlık ek ihracat girdisi de sağlanması bekleniyor.

Ayrıca Cezayir tesislerinin üçüncü aşamasının yatırımına da bu yıl başlandı. Toplam 1,3 milyar dolarlık bir yatırım olacak ve tamamlandığı zaman grubun Cezayir'de yaptığı toplam yatırım tutarı 2 milyar doları bulacak. Bu yatırımlar tamamlandıktan sonra da, bugün günlük 3.500 ton olan inşaat demiri üretimi 12 bin tona yükselecek.

Grubun enerji şirketinin bu yılki yatırım hedefi ise 1,7 milyar dolar. Toplam şirketin 2015 yatırım hedefi 3,5 milyar dolar. 

YILDIZLAR YATIRIM HOLDİNG
Yurtdışında satın alma yapacak

Çatısı altında 9 şirket ve yaklaşık 3 bin çalışanı bulunan Yıldızlar Yatırım Holding'in lokomotif sektörü ağaç ürünleri. Bunun dışında gübre, deniz taşımacılığı, liman işletmeciliği, inşaat alanlarında da faaliyetleri var. Bu yıl ayrıca demir çelik sektörüne de girmeyi planlayan şirket, bu amaçla Yıldız Demir Çelik AŞ'yi kurdu. 

Bu ek olarak ikinci liman yatırımı da mevcut. Şirket 2014'ü yüzde 20 büyüyerek, 3,2 milyar lira ciroyla kapattı. 2015'te ise 3,5 milyar lira ciro hedefleniyor. 

2015 yılında Türkiye'de ve yurtdışında önemli yatırım ve büyüme hedefleri olan Yıldızlar Yatırım Holding, özellikle ağaç grubunda hammeddenin bulunduğu Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Rusya'da yatırım ve satın alma planlıyor. Bu yatırımlarla birlikte dünya ağaç sektöründe sekizincilikten altıncılığa yükselmeyi amaçlayan grubun, farklı alanlarda Türkiye'de de yatırım planları var. Bu çerçevede 2015'te 600 milyon Euro'luk yatırım hedefleniyor.

AKFEN HOLDİNG
Özelleştirmeleri takip ediyor

Akfen Holding'in 2014 yılının ilk dokuz ayında cirosu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artış ile 921 milyon lira olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk dokuz ayında 238 milyon liralık yatırım gerçekleştiren holding, 2015'te yatırımlarına devam edecek. Turizm yatırımlardan Akfen GYO'nun 200 odalı Novotel Karaköy ve 317 odalı Ibis Otel Moskova projeleri bu yıl hizmete açılacak. Bunlarla birlikte faal otel sayısı 19'a çıkacak. Öte yandan Milas-Bodrum Havalimanı'nın İç Hatlar Terminali'nin işletmesini Temmuz 2014 itibariyle devralan TAV Havalimanları Holding ise dış hatlar terminalinin işletmesini de 2015 yılının son çeyreğinde devralmayı planlıyor. Ayrıca 2014 Eylül ayında Mersin Uluslarası Limanı'nın gelişme projesinin temelini atan holding, bu proje için yaklaşık 160 milyon dolarlık yatırım planlıyor.

EREN HOLDİNG
Sanayi yatırımlarıyla dikkat çekecek

Tekstil, perakende, turizm, ambalaj, çimento, enerji, kağıt ve limancılık sektörlerinde 46 şirketiyle faaliyet gösteren Eren Holding, 2014'ü 2 milyar doların üzerinde ciro ile kapattı. 2015 yılında 2,5 milyar dolara yakın bir ciro ve bin kişilik istihdam artışıyla birlikte 9 bin çalışana ulaşmayı hedefleyen holding, önümüzdeki üç yılda 2,5 milyar dolarlık yatırım planlıyor. 

2015 yılında daha önce başlamış oldukları enerji, kağıt, çimento ve mağazacılık dalarındaki yatırımlarına devam edeceklerini söyleyen Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, bunlara ek olarak biri yurtdışında olmak üzere üç adet ambalaj fabrikası yatırımı ve yurtdışında 3-4 ülkede çimento terminal yatırımına da başlayacaklarını belirtiyor. 

POLİSAN HOLDİNG
Polisan Hellas'ın katkısı artacak

Boya, kimya, tarım, inşaat ve liman işletmeciliği olmak üzere beş farklı sektörde faaliyet gösteren Polisan Holding'in çatı şirketi altında dokuz iştiraki ve 1260 çalışanı bulunuyor.

2014 yılının ilk dokuz ayında 55,4 milyon liralık yatırım gerçekleştiren şirket, aynı dönemde 619,6 milyon lira ciroya ulaştı. Geçen yıl Yunanistan'da 'Polisan Hellas' şirketini devreye sokan Polisan Holding 2015'te bu tesiste cüzi yatırımlarla verimliliği artıracak. Liman işletmeciliği alanında hizmet veren Poliport'ta ise iki yıla yayılacak 11,5 milyon metreküpten 230 bin metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca 7,5 milyon dolarlık bir yatırım ile kuru yük rıhtımının da tamamlanarak 500 bin tonluk bir kapasite ilave edilmesi planlanıyor.

Polisan Yapı iştiraki ise Kağıthane'deki arsalarında yapımı tamamlanan 'Z Ofisi Projesi' kapsamında, kendi payına düşen 126 ofis ve 28 mağazanın satış ve kiralanma çalışmalarını sürdürüyor. Bu projenin finansal katkılarının, 2015 yılı içerisinde başlaması ve orta vadede artarak sürmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra grubun Kurtköy'deki 175 bin metrekare büyüklüğündeki arsası için de kat karşılığında bir proje gerçekleşmesi söz konusu.

YIRCALI GRUBU
Enerjiyle büyüyecek

Balıkesirli Yırcalı Grubu, 2015 yılına ciroda 1 milyar TL hedefiyle girdi. Özellikle yenilenebilir enerji sektöründe üretime dönük projeler üzerinde çalışan Yırcalı Grubu'nun hamlelerle 2015 yılında 1 milyar TL'lik ciroya ulaşacaklarını söylüyor.

Enerji, hayvancılık, sentetik tekstil, sigorta ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren grubun 2014 yılını 825 milyon TL ciroyla kapattığını aktaran Yırcalı, bu yıl 100 milyon Euro yatırım yapacaklarını kaydediyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA