Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbe girişimi ekonomiyi vuracak mı?
17 Temmuz 2016 Pazar 19:29

Darbe girişimi ekonomiyi vuracak mı?

Türkiye’de darbe girişiminin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası’nın yatırımcılara güvence verme çabaları yurt dışında dikkat çekti...

Türkiye’de darbe girişiminin ardından Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası’nın yatırımcılara güvence verme çabaları yurt dışında dikkat çekti.

Financial Times gazetesi, “Lira’nın zayıflığının enflasyonu yukarıya çekmesi riski var” dedi.  Darbe girişiminin Türk ekonomisine “darbe vurabileceği” uyarısını da yapan gazete, Cuma günü yaşanan “kaotik sahneler”in üzerine liranın 2008 yılından bu yana en büyük değer kaybına uğradığının da altını çizdi.

Ekonomi gazetesi Financial Times, internet sitesinde yer verdiği haberde “Lira’nın zayıflığının enflasyonu yukarıya çekmesi riski var” dedi ve dış yatırımlara yönelik “tehdit” olasılığına vurgu yaptı.

Türkiye, başarısız darbeden sonra ekonomi konusunda güvence vermek için harekete geçti” diyen İngiliz gazetesi, bu çerçevede Merkez Bankası’nın devreye girmesi ve Mehmet Şimşek’in kaygıları gidermek için twitter üzerinden verdiği mesajlara dikkat çekti.

“2008’DEN BERİ LİRANIN DEĞERİNDE EN BÜYÜK DÜŞÜŞ”

Ancak  darbe girişiminin “Büyük ölçüde dış yatırımlara dayanan Türk ekonomisine darbe vurabileceği” uyarısının yapıldığı haberde “Cuma günü İstanbul ve Ankara'da isyancı askerler sokaklara döküldüğünde yaşanan kaotik sahneler, liranın yüzde 5 oranında düşmesine neden oldu, bu da 2008’den beri en büyük düşüştür” dedi.

Financial Times, liranın zayıflığının enflasyonu yukarıya çekmesi ve cari açığına baskı oluşturması riskinin bulunduğu, belirsizliğin de dış yatırımları ve turizmi tehdit ettiği görüşlerine yer verdiği haberinde darbe girişiminin Türkiye’de iki genel seçim, bir başbakanın görevinden alınması ve bir terör saldırısı dalgası gibi gelişmelerin yaşandığı bir yılda gerçekleştiğine dikkat çekti.

İngiliz gazetesi, haberinde “Türkiye, dünyanın en iyi performans gösteren yükselen piyasalardan biri olmuştu“ dedikten sonra ekonomik büyümenin bu yıl yavaşlaması beklendiğini de yazdı.

Buna karşın haberde değerlendirmelerine yer verilen Nomura’nın yükselen piyasalar stratejisti Timothy Ash ise, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu düşürmesini beklemediğini söyledi.

Ancak Ash, Türkiye’nin yatırım yapılabilecek bir ülke olmaya devam ettiğini söylemekle birlikte, darbe girişiminden sonra Türkiye ekonomisine olan güveninin net biçimde azaldığını da ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA