Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dalgalı ortam yabancıları borsadan uzaklaştırdı
12 Temmuz 2015 Pazar 17:57

Dalgalı ortam yabancıları borsadan uzaklaştırdı

Yabancı yatırımcı yılın ilk yarısında 8 milyon dolarlık alım yapmış gözükse de Boyner alımları hariç tutulduğunda 317 milyon dolarlık net satışçı oldu.

Yabancı yatırımcı yılın ilk yarısında 8 milyon dolarlık alım yapmış gözükse de Boyner alımları hariç tutulduğunda 317 milyon dolarlık net satışçı oldu. Politik riskler ve yüksek kur yabancıları satış yapmaya zorlarken en çok bankalardan çıkıldı. Uzmanlar yılın ikinci yarısında ihtiyatlı davranılmasını önerirken, yine holding ve sanayi şirketlerinde alımların görülebileceğini belirtiyor.

Borsa İstanbul, 2015 yılının ilk yarısını arkasında bıraktı. Haziran ayındaki net yabancı yatırımcı alımına karşılık BİST-100, aylık bazda yüzde 0,88 değer kaybetti. Böylece son iki ayda yabancıların net alım yapmasına karşın endeks düşüş eğiliminde hareket etti. Endeks ile yabancı yatırımcı işlemleri arasındaki ilişkinin bozulmasında, yabancıların özellikle bankalardan çıkması etkili oldu.

Yılın ilk yarısında her ne kadar yabancı yatırımcı 8 milyon TL’lik ‘sembolik alıcı’ pozisyonunda olsa da, bunun çok gerçekçi olmadığı görülüyor. Zira haziran ayında toptan satışlar pazarındaki 325 milyon dolarlık Boyner alımının hesaplama dışı bırakılması durumunda, yabancı yatırımcıların 314 milyon dolarlık net satıcı durumuna geldiği görülüyor.

2015 Haziran sonunda yabancıların takas toplamındaki oranı yüzde 64,11 olarak gerçekleşirken, ocak-haziran döneminde yabancı yatırımcıların borsadaki işlem hacmi de 243 milyar 558 milyon TL oldu. 

Bundan sonraki dönemde yabancıların özellikle koalisyon sürecinden etkineceğini dile getiren uzmanlar, FED’den gelecek olan haberlerin de pozisyon almada etkili olacağını ifade ediyor.

KOALİSYON İZLENECEK

Yabancıların pozisyon almasında momentum yaratması beklenen ilk gelişme hiç kuşkusuz koalisyon hükümetinin kurulması. 

Buradaki önemli nokta ise koalisyon kuran partiler olacak. “Her ne kadar gerçekleşmesi daha muhtemel gözüken AKP-MHP koalisyonu olsa da, sermaye piyasasının ve iş dünyasının tercih ettiği AKP-CHP koalisyonunun gerçekleşmesi BİST-100’ü 90.000’e doğru götürebilir” diyen Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, koalisyon hükümetinin nasıl kurulacağının önemine vurdu yapıyor.

(Ekonomist)

Erdoğan hükümet kurma görevini ne zaman verecek?
Hükümet kurma süreci nasıl işleyecek kurulmazsa ne olacak?

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA