Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyet tarihinin en etkili 10 CEO'su
10 Mart 2015 Salı 14:16

Cumhuriyet tarihinin en etkili 10 CEO'su

Cumhuriyet tarihinin en etkili CEO’su sizce kim?

Bernar Nahum ile İnan ve Can Kıraç olmadan Koç Holding'in tarihi yazılamaz. Bu isimler Vehbi Koç'un liderliğinde gerçekleşen büyüme döneminde Koç Grubu'nun en üst düzeydeki yöneticileriydiler. Akın Öngör olmadan Garanti'nin, Varol Civil olmada da TEB'in tarihini yazmak mümkün değil. 

Türkiye ekonomisinin özel sektörün omuzlarında yükselmesini sağlayan CEO'lar, blgilerinin ve deneyimlerini yönettikleri kurumların DNA'larını kazandılar. Türkiye topraklarına özgü yönetim stratejileri geliştirdiler, küresel bilgiyi yerel bilgiyle harmanladılar. Şirketlerin başarısında kurumsal bellekleri özel bir önem taşır. 

Her kurum öğrenen bir organizma. Aynı hataya tekrar düşmez. Turkishtime, Poltio.com ile birlikte düzenlediği anketle, kurumsal belleğe dikkat çekmek amacıyla, Cumhuriyet tarihinin en etkili CEO'larını sordu. 

800'ü aşkın kişinin oy kullandığı ankette, Cumhuriyet tarihinin en etkili CEO'su belirlendi.

1. Varol Civil - TEB
Her dört katılımcıdan birinin oyunu alarak ankette açık ara farkla zirveye oturan Civil, 2003'te devraldığı Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürlüğü görevini 10 yıl sürdürdü. O tarihte 13'üncü büyük özel sektör bankası olan TEB 2013'te Civil görevden ayrılırken altıncı sıraya yükselmişti. Civil, 15 yıldır TEB'de ve halen bankanın Yönetim Kurulu Başkan Vekili.

2. Ahmet Bozer - Coca Cola
Financial Times gazetesi, Muhtar Kent'ten sonra Coca-Cola'nın ikinci adamının yine bir Türk lider olduğunu yazıyor ve haklı. 23 yıldır Coca-Cola'da görev yapıyor. Bozer,  TED Ankara Koleji'nin ardından ODTÜ İşletme Bölümü'nü tamamladı ve 1983 yılında Georgia State Üniversitesi'nde master yaptı.

3. Akın Öngör - Garanti Bankası
Yine bir Ankaralı yönetici olan Akın Öngör de ilk 10'da yerini aldı. TED Ankara Koleji'nden sonra ODTÜ İdari İlimler Fakültesi'ni 1967 yılında tamamlayan Öngör, 13 yıl çeşitli sanayi firmalarında pazarlama departmanlarında çalıştı. 1987'de Garanti Bankası'dan göreve gelen Öngör, 1991-2000 yılları arasında bankanın CEO'luğunu yaptı.

4. Bernar Nahum - Koç Holding
Bambaşka bir hayat tecrübesini güçlü liderlik vasıflarıyla harmanlayarak Koç Holding'i Koç Holding yapan isimler arasında anılan Bernar Nahum 1911'de İstanbul'da doğmuştu. 40 yıl boyunca Koç Topluluğu'nda çeşitli kademelerde görev aldı. 1 Ocak 1987'de kendi isteğiyle emekliye ayrılarak 60 yıllık çalışma hayatına nokta koydu.

5. Can Kıraç - Koç Holding
Bir başka Ankaralı CEO Can Kıraç da Galatasaray Lisesi'nin ardından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden 1950 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ankara'da Koç Ticaret Şirketi Otomobilcilik Şubesi'nde profesyonel hayatına adım attı. TÜSİAD'ın kuruluş hazırlıklarını yürüten komitede yer alan Kıraç, Koç Topluluğu'nda 41 yıl görev yaptıktan sonra emekli oldu.

6. Çağlayan Arkan - Microsoft, Siemens Business Service
Microsoft Türkiye ve Siemens Business Services'de yöneticilik yapan Çağlayan Arkan da Ankara doğumlu CEO'lar arasında ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu olan Arkan, 2003'te Microsoft Türkiye'nin başına getirildi. Bu altı yıllık sürede şirketin yüzde 300 büyümesini sağlayarak büyük bir başarıya imza attı. Halen Microsoft bünyesinde görev yapıyor.

7. Emre Berkin - Microsoft Türkiye
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'nden mezun olan Emre Berkin, 1993 yılında Türkiye operasyonunu kurmak üzere Microsoft'a katılan Berkin, Kurucu Genel Müdür unvanıyla işe başladı. Ayı zamanda ilerleyen süreçte Ortadoğu Afrika Bölge Müdürlüğü görevini de ifa eden Berkin 79 ülkenin operasyonlarından sorumlu oldu.

8. Hüsnü Özyeğin
Robert Koleji mezunu ve lisans eğitimini inşaat mühendisliği alanında tamamlayan Hüsnü Özyeğin, Harvard Üniversitesi'nde finans alanında master yaptı. Kolej arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet'in teklifi üzerine Pamukbank'ın Genel Müdürü olan Özyeğin arından da Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü görevine geçti.

9. İnan Kıraç - Koç Grubu
Galatasaray Lisesi'nin arından Londra'da City College of Business'dan mezun olan İnan Kıraç, hem uzun yıllar Koç Topluluğu'ndan çeşitli görevler üstlendi hem de Vehbi Çok'un kızı Suna Kıraç ile evlenip Koç Ailesi'nin damadı oldu. 1998 yılında Koç Holding CEO'su olan Kıraç, profesyonel yaşamı süresince otomotiv sektörünün gelişimine tanıklık etti.

10. Muhtar Kent - Coca Cola
Eski Fransa Başkonsolosu Necdet Kent'in oğlu olan New York doğumlu Muhtar Kent, 1978 yılında Coca-Cola'da başladığı iş hayatını 1999-2005 yılları arasında Efes Pilsen'de sürdürdü. Kent, 2005 yılında döndüğü Coca-Cola'da 2008 yılında CEO'luk görevine getirildi. Kent, ayı zamanda Galatasaray Spor Kulübü üyeleri arasında  yer alıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA