Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çin’in çelik ihracatına anti-damping uygulaması çözüm değil
17 Eylül 2015 Perşembe 00:18

Çin’in çelik ihracatına anti-damping uygulaması çözüm değil

Çin’e göre çelik ihracatına anti-damping tedbiri kullanmak uzun süreli bir çözüm sağlamayacak.

Çin Ticaret Bakanlığı’na göre, Çin’in çelik ihracatını sınırlamak amacıyla anti-damping tedbirlerini kullanmak, küresel düzeyde aşırı kapasite sorunundan muzdarip olan sektörde büyüyen ticari gerilimlere uzun süreli bir çözüm sağlamayacak.

Yurt içi talebin zayıflamasıyla, Çin çelik sektörü yurt dışı piyasayı cankurtaran olarak gördü ve tarihsel olarak en düşük fiyatlar da, Çin çelik sektörünün bu yılın ilk 8 ayında %26,5 kadar ihracatının artmasını sağladı.

Kronik aşırı kapasite faktörü de Çin çelik fiyatlarının son birkaç 10 yılın en düşük düzeyine inmesine yardım etti.  Avrupa Çelik Kurumu EUROFER ise Çinli üreticileri ürünlerini, maliyetlerini tam karşılamayan fiyatlarda satmayla suçladı.

Ancak Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang, gazetecilere Çin çeliğinde deniz aşırı piyasalarda damping yapıldığına inanmanın bir zemini olmadığını ifade etti.  Danyang, Çin çeliğinin maliyetinin küresel demir cevheri fiyatındaki düşüşü yansıttığını vurgulayarak, Çin’in dahil olduğu herhangi bir vakayı damping olarak nitelemenin asılsız ve haksız olduğunu söyledi. Danyang, aşırı kapasite durumunun küresel çelik endüstrisi tarafından yeniden yapılanma süreci boyunca karşılaşılan ortak bir sorun olduğunu söyleyip basitçe bu sektöre sınırlar getirmenin sorunu temelde çözecek bir kanal veya metot olmadığını sözlerine ekledi.

Çin Demir ve Çelik Derneği (CISA), artan ticari gerilimler sebebiyle, Çin çelik endüstrisinin ihracata gitgide büyüyen bir şekilde bel bağlamasının sürdürülebilir olmayabileceği konusunda uyardı ve üyelerini deniz aşırı satışlarda maliyetin altında satmaktan sakınması konusunda uyardı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA