Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çin’den mısır gluteni ve katkı maddesi ithalatı
14 Aralık 2009 Pazartesi 00:33

Çin’den mısır gluteni ve katkı maddesi ithalatı

Çin’den mısır gluteni ve katkı maddesi ithalatı hakkında merak edilenler...

Yem üretiminde kullanılmak üzere mısır gluteni 2303.10, katkı maddesi olarak DCP gibi ürünler 2309 faslında olup, ithalinde KDV oranı % 18, gümrük vergi oranı ise gluten için %4.5, DCP için % 8.5 olarak görünmektedir.

Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi, Dahilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Gümrük Kontrolü Altında İşleme Rejimi ve Geçici İthalat Rejimine tabi tutulan bu ürünlerin (Yem Sanayiinde Kullanılan Maddeler (Kontrol Belgesine Tabi Olmayanlar) ithalatında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Uygunluk Yazısı veya Kapsam Dışı Yazısı ilgili gümrük beyannamesinin tescili sırasında aranır. (Dış Ticarette Standardizasyon Tebliği No: 2009/5-Ek 4B) Konu hakkında Tarım linkinden faydalanabilirsiniz.

Maliyet hesaplarken; malın ithalini vadeli olarak (mal mukabili,vadeli akreditif, kabul kredili gibi) yapmanız durumunda satıcının düzenlediği fatura bedeli üzerinden %3 Kaynak kullanım destekleme fonu ödemeniz gerekmektedir.

Bunlara ek olarak ödeme şekline göre bankalara, teslim şekline göre sigorta ve taşıma şirketlerine ve malın ithalinde gümrük müşavirelerine ödeyeceğiniz masraflar ile gümrükte gerekli belgelerin düzenlenmesi için yapılacak masrafları da hesaplamada dikkate almalısınız.

İthalatta Yaklaşık Maliyet Hesabı: Getirmeyi düşündüğünüz eşyanın yaklaşık olarak gümrük maliyetini hesaplayabilirsiniz.

CİF tutarı: FOB (EXW) kıymet (Mal bedeli) +Sigorta +Navlun(taşıma ücreti)

KDV Matrahı: Cif tutarı+gümrük vergisi+yurtiçi giderleri toplamı üzerinden hesaplanır.

Yaklaşık Maliyet: Gümrük Vergisi+KDV+CİF+ardiye+dahili nakliyat+analiz masrafı+gümrükçü masrafı+banka komisyon ve masrafı

İthalata başlamadan önce ithalini düşündüğünüz ürünler için ülkemiz gümrüğünde gerekli prosedür, belgeler, ithalini düşündüğünüz malın tam ve doğru GTIP numarasının belirlenmesi ile gümrük vergisi gibi konularda tecrübeli gümrük müşavirlerine danışmanızı tavsiye ederim.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA