Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çin’den elektronik ürün ithalatı nasıl yapılır ?
14 Ocak 2015 Çarşamba 00:28

Çin’den elektronik ürün ithalatı nasıl yapılır ?

Çin’den elektronik ürün ithalatı nasıl yapılır ?

Bilindiği üzere elektronik eşya kapsamına çok sayıda ürün adı girmektedir. Bu nedenle Çin’den ithalini düşündüğünüz malın çeşidine bağlı olarak tespit edilen gtip (gümrük tarife istatistik pozisyonu- harmonized code veya product code vs) no’suna göre gümrük ve kdv oranları belirlenmektedir.

Bazı ürünlerin Çin’den ithalinde ötv vergisi  yanında gözetime tabii olması nedeniyle ek vergi ödenebilmektedir. Özetle, ithalat işlemlerinde vergilendirme işlemi (gümrük vergi oranları) malın çeşidine göre gtip’e (gümrük tarife istatistik pozisyonu- product code, harmonized system code vs) ve malın menşeine göre değişmektedir. Bazı ürünler için ilgili kuruluşlardan izin ve belge alınması zorunludur. Bu durumda gümrük vergi oranı fatura tutarı üzerinden hesaplanırken malın gtip numarasının bilinmesi gerekir.

İnternet sitelerinden satın alınıp posta yoluyla gönderilen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile ilgili olarak, gerçek kıymeti gönderim başına 100 ile 1500 euro arasında olan eşya için %10 tek ve maktu vergi uygulanması, kıymeti 1500 euro’nun üzerinde olan eşya için ise İthalat Rejim Kararı’na uyulması gerekmektedir.

Vergi numarasına sahip, her gerçek kişi ve tüzel kişi ile tüzel kişilik statüsüne sahip olmamakla birlikte yürürlükteki mevzuat hükümlerine istinaden hukuki tasarruf yapma yetkisi tanınan kişiler ortaklıkları ithalat işlemlerini yürütebilir.

Diğer taraftan mal bedelini banka kanalıyla ödemediğiniz takdirde ithalat vadeli olarak (mal mukabili, vadeli akreditif, kabul kredili gibi) işlem göreceğinden satıcının düzenlediği fatura bedeli üzerinden %3 kaynak kullanım destek fonunu ödemeniz gerekecektir.

Bu arada, ilerde mağdur olmamanızı teminen peşin olarak yapacağınız transfer bedelinin herhangi bir güvencesi olmadığını hatırlatmak isterim. Yurtdışından ithal edeceğiniz Elektronik mal bedelini transfer etmeden önce getireceğiniz bu malı gümrükten çekebilmenizi teminen size tavsiyem şu şekildedir. İnternet üzerinden yurtdışından alacağınız elektronik malı gümrükten çekebilmenizi teminen, taşıyıcı firmanın size vereceği belge, banka kanalıyla yapmış olduğunuz transfer dekontu ve fatura ile birlikte buna benzer işlere devamlı aracılık yapan malınızın geldiğini bildiren DHL, UPS gibi özel kurye servisinde yetkililerine veya özelikle gümrük vergileri ve gümrükte gerekli prosedür ve belgeler için konusunda uzman gümrük müşavirlerine danışmanızı tavsiye ederim.

Garanti Belgesi?

Herhangi bir ürüne garanti belgesi verebilmeniz için Sanayi Bakanlığı’ndan Bakım Onarım ve Servis Garantisi Belgesi alınması gerekmektedir. Bu belge için gerekli ve daha önce alınması gereken bir başka belge de yine aynı Bakanlıktan temin edilen Satış Sonrası Hizmetleri Yeterlilik Belgesidir. Bu belge için değişik bölgelerde yetkili servislerle anlasma gereklidir. Sürecin ayrıntıları ilgili tebliğlerde ayrıntılı olarak yazılıdır. İki belgenin de başvurusu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunmasi Genel Müdürlüğü’ne yapilmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA