Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CEO'LARIN BAŞARI SIRLARI
12 Temmuz 2015 Pazar 20:29

CEO'LARIN BAŞARI SIRLARI

Her başarılı girişimcinin arkasında ne yaptığını bilen bir kurucu CEO vardır. İşte dünya çapında başarı yakalayan altı girişimciyi başarıya taşıyan altı taktik.

Her başarılı girişimcinin arkasında ne yaptığını bilen bir kurucu CEO vardır. İşte dünya çapında başarı yakalayan altı girişimciyi başarıya taşıyan altı taktik.

Dennis Crowley

Sadece para peşinde koşmayın
Foursquare kurucusu Dennis Crowley

Her girişimci yarattığı hizmet ya da ürünün para kazandırmasını ister. Ancak Dennis Crowley’in daha basit bir yöntemi var: İnsanların onsuz yaşayamayacağı bir şeyin peşinde koşun. Crowley’in 10 arkadaşının arkadaşları kısa sürede Foursquare ile sağlanan ihtiyacı benimsiyor. Çember büyüyor ve milyonlarca kullanıcı bu hizmetin bağımlısı oluyor.

Bill Gates

Muhteşem insalardan oluşan ekip kurun
Microsoft kurucusu Bill Gates

Evet, Bill Gates Microsoft’u kurduğunda da dahiydi. Ancak işe birlikte çalışacağı ekibi oluşturmakla başladı. Akıllı olduğu kadar işine tutkulu bir ekiple başlamak Gates’in işini kolaylaştırdı. 2005’te gerçekleştirdiği bir röportajda ise farklı yetenekte insanlar bir araya getirip tek bir amaç için organize olmayı başarılarının anahtarlarından biri olarak gösterdi.

David Karp

Fikir editörünüzü bulun
Tumblr kurucusu David Karp

Yahoo gibi sıkıntılı yollardan geçen bir şirkete fikrini milyar dolara satmak kolay bir iş değil. Popüler blog sitesi Tumblr’ın kurucusu David Karp bu başarının sırrı olarak bir tek isme işaret editor: Tumblr kod geliştiricisi Marco Arment. Arment, David’in fikirlerini hayata geçebilecek bir biçime sokan kilit isim. Her girişimde böyle bir yol göstericiye ihtiyaç var.

cher-wang.jpg

Şirket kültürünzdeki X fakförünü keşfedin
HTC kurucusu Cher Wang

Başlangıçta ekip oluşturmak yolun sadece bir kısmının aşıldığını ifade eder. Şirket kültürünü oluşturmak ise daha zor süreçtir. Cher Wang kültürün çekirdeğini X faktör olarak tanımlıyor. Ona göre HTC’yi başarıya götüren X faktör Uzakdoğu kültürünü Batılı iş yapma biçimi ile sentezlemek. Wang’a göre sonuçta enerjik ve yaratıcı bir şirket oraya çıktı.

Richard Branson

Pozitif kalın
Virgin kurucusu Richard Branson

Kimse otoriter bir yönetim anlayışına uzun süre dayanamaz. Virgin şirketler grubunun uzun soluklu başarısının ardında ise pozitif kültür yatıyor. Kurucusu Richard Branson, sadece medya önünde değil çalışanlarına karşı da pozitif kalmayı sorumluluk olarak görüyor. Branson “Pozitif kültür oluşturarak herkesi işin içine dahil edebiliyoruz” diyor.

Steve Jobs

Başarısız olmayı isteyin
Apple kurucusu Steve Jobs

Steve Jobs, Apple’ın başındaki ilk döneminde LISA modeli bilgisayarın başarısız olmasıyla pazar payının neredeyse yarısını IBM’e kaptırmıştı. Yeni milenyumda yeniden geri döndüğünde ise dünyayı değiştirdi. Jobs’un uzun dönem mentoru olarak görülen Atari kurucusu Nolan Bushnell, Jobs’un inatçılığını şu sözlerle açıklıyor: “Eğer bir satranç oyununu kaybettiyseniz, bu oyuna yeniden ve yeniden baştan başlayabilirsiniz"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA