Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çekilmeyen filme 20 milyon lira haciz geldi
06 Mart 2015 Cuma 14:30

Çekilmeyen filme 20 milyon lira haciz geldi

Film yapımcıları ofislerine geldiklerinde büyük bir şaşkınlık yaşadı. Herhangi bir borcu olmayan yapımcılar, 29 milyon lira tutarında bir haciz ihbarnamesi ile karşı karşıyaydı...

Bir süre önce kapanan Alman Hastanesi'nin binası film seti olarak kiralandı. Gruptan alacaklı bankanın avukatları, durumu öğrenip prodüksiyon firmalarına haciz ihbarnamesi gönderince ortalık karıştı.

Film yapımcıları bir sabah ofislerine geldiklerinde posta kutusunda ilk kez gördükleri bir zarfla büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Şirketin mali büyüklüğüne bakılmaksızın, prodüksiyon firmaları 29 milyon 194 bin 449 lira tutarında bir haciz ihbarnamesi ile karşı karşıyaydı. Herhangi bir borcu olmayan yapımcılar bu ihbarnamenin nereden ve niye geldiğini anlamadılar. 

Giyotin Film’in ortaklarından Emine Yıldırım da elindeki milyonlarca liralık haciz ihbarnamesini görünce telaşlanan film yapımcılarından biri. Yıldırım, “Bizim şirketlerimiz küçük yapım şirketleridir. O ölçüde rakamlar ile borçlanmamız mümkün değil. Elimize kağıdı alıp bakınca donup kaldık. Tabii korktuk, tedirgin olduk. Hemen avukatımızı aradık.” diyor.

Başkasının borcu yüzünden gelen haciz

İhbarnameyi avukat ile birlikte okuduklarında asıl borçlunun bir başkası olduğunu gördüler. Sonradan anlaşıldı ki, Alman Hastanesi’ni de bünyesinde barındıran Universal Sağlık Yatırımları Holding’in Deniz Bank’a olan borcu nedeniyle bu haciz gönderilmişti.

Peki bu borcun film yapımcıları ile ne ilgisi vardı?

Alman Hastanesi bir süre önce kapandı. Bir süredir sağlık hizmeti vermiyor. Fakat hastane, kapandığı günden beri dizi ve film çekimleri için içindeki donanımı ile birlikte set olarak kullanılıyor. Deniz Bank avukatları da bu ihbarnameleri tedbiren film yapımcılarına yolluyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Avukat Hürrem Sönmez durumu şöyle açıkladı:

“Bu, İcra İflas Hukuku’nda yer alan ve kanunun 89’uncu maddesinde düzenlenmiş ‘Üçüncü kişilerdeki alacakların haczi’ uygulamasıdır. Alacaklı borçlusunun alacağı olabileceğini düşündüğü borçlu olmayan üçüncü kişilere birinci haciz ihbarnamesi olarak adlandırdığımız bildirimi göndererek nezdinde alacakları varsa haczedildiğini artık borçluya değil kendilerine ödeme yapmaları gerektiğini bildirir" 

Sönmez, borçlunun eğer bu bildirinin gönderildiği üçüncü kişi nezdinde herhangi bir hak ve alacağı yoksa itiraz ederek bunu icra müdürlüğüne bildirmeleri gerektiğini de söylüyor.

Hacze itiraz için adliyeye

Kısacası şimdi neredeyse bütün yapım şirketleri, Alman Hastanesi veya Universal Holding’in herhangi bir başka işletmesinde hiçbir şekilde film çekimi yapmamış olsalar da adliyeye giderek bizzat itiraz etmek zorunda. Avukat Sönmez’e göre, eğer itiraz edilmezse ikinci ve devamında üçüncü ihbarname gelebilir. Bunun üzerine firmalar tek tek dava açmak zorunda kalabilir.

Nitekim Emine Yıldırım ve ortağı da bu zorunluluk nedeniyle adliyede itirazda bulundu. Bunun için pek çok evrakı topladılar, bizzat orada bulunarak itiraz dilekçelerini verdiler. Bu da neredeyse bir iş gününe mâloldu. 

Emine Yıldırım

Emine Yıldırım, borcu olmamasına rağmen şirketine gelen "Haciz İhbarnamesi" nedeniyle adliye koridorlarında dolaşıp itiraz dilekçeleri veriyor. (Fotoğraf: Murat Utku/Al Jazeera)

Banka avukatları: İhbarname olağandır

İhbarname gönderilen firmaların adreslerinde de resmi evrakta yer alan sanları değil, marka olarak kullandıkları isimler yer alıyor; tıpkı Giyotin Film’de olduğu gibi. Emine Yıldırım, “Büyük olasılıkla bize ihbarnameyi gönderenler, herhangi bir film festivali kataloğunu açıp isimleri oradan bulmuş ve yollamışlar. Zira bizim şirketimizin resmî tam ismi uzun ve faaliyetlerimizin tümünü de içeriyor. Oysa bize gelen belgede sadece markamız olan unvan yer alıyor.” diyor.

Deniz Bank’ın avukatları ile görüştüğümüzde, borçlu hakkındaki takip ile ilgili olarak üçüncü kişilere haciz ihbarnamesi gönderilmesinin olağan bir durum olduğu yanıtını aldık.

Avukat Sönmez de yasal düzenlemenin böyle olduğunu, ihbarname gönderilmesinin olağan, üçüncü kişileri yaşadığı prosedürel külfetin de kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Şimdi yapım şirketleri kendilerine gelen ihbarnamelere itiraz etmek için adliye koridorlarını aşındırıyor.

Peki, filmlerini Alman Hastanesi'nde çeken yapım şirketleri paralarını kime ödüyor? Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz yapım firmalarından Ay Yapım, Med Cezir dizisi için set kirasının kime ödendiğini şirket politikası olarak açıklayamayacaklarını iletti.

Murat Utku / Al Jazeera
 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA