Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Carry trade nedir? Carry trade nasıl yapılır?
14 Mart 2015 Cumartesi 01:01

Carry trade nedir? Carry trade nasıl yapılır?

Carry trade nedir? Carry trade nasıl yapılır?

Carry trade nedir?

Carry trade düşük faiz getiren bir para biriminden borçlanıp krediyi yüksek faiz getiren bir para birimine yatırmaktır. (keri treyd okunur) Kârın büyüklüğü carry trade‘i son yılların en sık kullanılan finansal araçlarından bir haline getirdi. Tahminlere göre carry trade işlemlerinin piyasası bir trilyon doların üstünde.

Carry trade nasıl yapılır?

Para önce dolara, ardından da bu ülkelerin para birimlerine çevriliyor. Daha sonra da bu ülkelerin yüksek faizli Hazine kâğıtlarına yatırılıyor.

Carry trade için bir örnekle açıklayalım. Farz edin ki bir Japon bankasından 1000 yen borç alıp Amerikan dolarına çevirdiniz, Amerikan hazine bonosuna yatırdınız. Amerikan bonosu yüzde 4.5, Japon bonosu yüzde 0 faiz ödüyor. Kârınız yüzde 4.5’tir. Eğer yatırdığınız her birim para için 10 birim borç alabilirseniz kârınız yüzde 45 olacak.

Carry trade yapanlar profesyonellerin korkulu rüyası’ olarak tanımlayan bankacılara göre bu büyük yatırımcı kitlesi piyasalardaki gelişmeleri etkiliyor. Ne zaman alış, ne zaman satış yapacaklarını iyi biliyorlar. Büyük bir bölümü ‘en dipten alıp, tepeden satmayı biliyor’.

Risk var mı?

Her kârlı işte olduğu gibi bu alışverişte büyük bir risk var. Risk her para birimini tutmanın riskinin ayrı olmasıdır. Yukarıda verdiğim örneğe geri dönecek olursak, eğer doların yen karşısında değeri düşecek olursa yatırımcı büyük zarar yazar. Carry trade oyununu oynayanlar borçlanarak oynadıkları için para değerinde en ufak bir oynama bile büyük zarara neden olur.

Carry trade ile zararı sadece yatırımcı değil, yatırımını yaptığı ülke de öder. Para kaçar, dengeler altüst olur, paranın değeri çöker.

Carry trade ile bir başarı hikayesi

60 yaşındaki Japon ev kadını Yukiko İkebe, ‘carry trade’ sayesinde kazandığı servetle, dünya para piyasasına parmak ısırttı. Mali öngörüsü kuvvetli 60 yaşındaki Yukiko İkebe adlı Tokyolu ev kadını, 2003-2005 yılları arasında yabancı döviz ve para piyasalarında yaptığı işlemlerle (carry trade) 3 milyon 440 bin dolarlık servetin sahibi oldu. Annesinden miras kaldığını söylediği parayı başta Türkiye, İzlanda ve Yeni Zelanda gibi faizin Japonya’ya göre yüksek olduğu ülkelerde hazine bonosuna yatırıp köşeyi döndü.

Yukiko İkeb carry trade yaparak nasıl para kazandı?

Yukiko İkebe de Japonya’da carry trade yaparak para kazanan ve bu alanda günlük işlem hacmini 15 milyar dolara ulaştıran ev kadınlarından biri. Carry trade‘cilerin işi en düşük faizin olduğu (yıllık yüzde 0.5) Japonya’daki bankalardan aldığı krediyi veya kendi birikimlerini dolara çevirip daha sonra ‘Dünyada yüksek faizin hangi ülkede olduğunu’ aramak. Kısa araştırma sonucunda da önlerine Türkiye, İzlanda ve Yeni Zelanda çıkıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA