Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çam fıstığı yetiştiriciliği ihracatı ve ekonomik boyutu
23 Şubat 2010 Salı 02:33

Çam fıstığı yetiştiriciliği ihracatı ve ekonomik boyutu

Fıstık gibi bir iş olan çam fıstığı yetiştiriciliği, ekonomik boyutu ve ihracatı hakkında.

Bilindiği gibi çam fıstığı fıstıkçamı ağaçlarında yetişir. Fıstıkçamı Akdeniz havzasında, Akdeniz iklimi şartları altında gelişme göstermektedir. Deniz seviyesinden 860 metre yüksekliğe kadar yetişme ortamı bulabilmektedir.

Fıstıkçamı her yıl ürün vermektedir. Kozaklar ( Kozak yaylasında kozalağa kozak deniliyor) ocak ile mart arasında toplanır. Bu iş için ucu çatallı, oldukça uzun çubuklar kullanılmakta ve bunlara “keye” denilmektedir. Toplanan kozaklar haziran ayına kadar sürekli güneşe serilerek kozakların açılması sağlanır. Kozaklar iyice açılınca, tokaçlarla kozaklar dövülerek içindeki kabuklu fıstık (küner) çıkartılır. Daha sonra bir kısmı kabuklu fıstık halinde satılırken bir kısmı da kabukları kırılarak iç fıstık şeklinde satılmaktadır.

Üretim önceki yıllara oranla giderek artmaktadır. Ancak bazı yıllarda iklim koşullarına bağlı olarak üretimde azalmalar meydana gelmektedir.

Kozak yöresinde başlıca geçim kaynağı fıstıkçamı ziraatıdır. Fıstıkçamı ağacının uzun sürede yetişmesine rağmen elde edilen ürünün çok değerli olmasından dolayı halkın yıllık geliri de yüksektir. Bu nedenle Bergama’nın en zengin ve gelişmiş köyleri buradadır. Dolayısıyla Bergama ekonomisine katkısı büyüktür.

Bizde genellikle tatlı ve pilavlarda kullanılan çam fıstığının, Avrupa’da at yeminden gıda ve sağlık sektörlerine kadar geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Bronşit verem ve akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olduğu ve afrodizyak özelliğinin olduğu bilinmektedir.

çam fıstığıİklim koşullarına bağlı olarak üretimde meydana gelen azalmaların bölge ekonomisine etkilerini azaltmak diğer bölgelerde istihdamı artırarak ekonomiye canlılık kazandırmak amacıyla Madra Köyleri bölgesine 2.Kozak Projesi kapsamında 2001-2005 yıllarında Bergama Ticaret Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından toplam 1 milyon fıstıkçamı dağıtıldı. En kötü tahminle fidanların yüzde 80′ini tuttuğunu düşünüyoruz. 2018 yılında randımanlı ürün alınacak ama bu arada da ürün alınabilir. Bir ağaçtan 2 ila 5 kilo arasında iç fıstık alındığına göre, gelecekte bölgeye 1 yılda kereste ve diğer girdiler hariç 2 bin ila 5 bin ton iç fıstık üretimi olacağı beklenmektedir. Kilogramı ortalama 42 lira fiyatı ile 80- 200 trilyon arasında ek girdi demektir.

Bölgede 16 köy bulunmakla birlikte yaklaşık olarak bin üretici çam fıstığı üretiyor. İrili ufaklı 15 işletme ve tüccar var. Şu an 370 ortaklı Kozak Çam Fıstığı Kalkınma Kooperatifi en ciddi firmaların başında gelmektedir.

Dünyada Çam fıstığı

Akdeniz ülkeleri, Çin, Hindistan ve Pakistan’da da çam fıstığı üretimi yapılmaktadır. Ancak Kozak ta üretilen fıstık büyüklüğü,lezzeti ve kalitesiyle dünyanın en kaliteli fıstığıdır.

Bölgemizde 16 bin hektar tapulu ,5 bin hektar orman alanı olmak üzere toplam 21 bin hektar fıstık alanı bulunmaktadır. Bu alandan yıllık ortalama 1295 ton iç fıstık elde edilmektedir. Fıstığın günümüzde ortalama fiyatı 42 lira olduğu düşünülürse fıstığın diğer tarım ürünleri arasındaki ve bölge ekonomisindeki yeri yadsınamayacak derecededir.

Çam fıstığı ihracatı

Üretilen fıstığın yüzde 80 ‘i ihraç ediliyor. Son yıllarda Çin ve Hindistan’ dan ithalat yapılmaktadır, Ayrıca illegal yollardan da özellikle İran ve Ürdün’den fıstık içi ülkemize girdiği sanılıyor. Bu fıstıklar kalitesi çok bozuk olmasına rağmen fiyatı çok düşük olduğu için sanayiciler tarafından kullanılmaktadır. Bu da bölgedeki üreticileri mağdur etmektedir. Bu konuda yetkililerden ilgi bekliyoruz.”

Anlaşılıyor ki, çam fıstığı yetiştiriciliği “fıstık gibi bir iş“.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA