Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Butik zeytinyağı üreticileri ihracata başladı
23 Mayıs 2015 Cumartesi 15:10

Butik zeytinyağı üreticileri ihracata başladı

140 bin tonla zeytinyağı üretiminde dünya beşincisi olan Türkiye'de son 10 yıldır butik zeytinyağı markalarında artış gözleniyor. Butik zeytinyağı üreticileri, Çin, Hong Kong, ABD gibi pazarlarına ihracata da başladı.

140 bin tonla zeytinyağı üretiminde dünya beşincisi olan Türkiye'de son 10 yıldır butik zeytinyağı markalarında artış gözleniyor. Taş baskı gibi geleneksel yöntemlerle üretim yapan butik zeytinyağcılar ürünlerini; gurme şarküteriler; butik mağazalar, restoranlar ve online satış siteleri aracılığıyla satıyor. Butik zeytinyağı üreticileri, Çin, Hong Kong, ABD gibi pazarlarına ihracata da başladı.

Dünya zeytinyağı üretiminde yüzde 5'lik payıyla ilk beş içinde yer alan Türkiye'de son dönemde ciddi bir markalaşma atağı gözlemleniyor. 

Özellikle butik üreticilerin sayısında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Şu an pazarda 20'ye yakın butik zeytinyağı üreticisi olduğu tahmin ediliyor. Fabrikasyon üretimi yerine yaş baskı gibi geleneksel yöntemlerle üretim yapan bu üreticiler, sınırlı üretimlerini gurme şarküteriler, restoranlar, butik mağazalar ve online alışveriş siteleri aracılığıyla tüketicilere ulaştırıyor. Üstelik bu şirketler yavaş yavaş ihracata da başlamış durumdalar.

MAĞAZA AÇIYOR

Semra Kara, butik zeytinyağı girişimcilerinden biri. Manisa'da mitolojik isimlerinden Tantalos'tan esinlenerek markasına 'Tantilis' ismini verdi. Ailenin sekizinci kuşağına mensup olan Kara, 2006 yılında 3 ton olan satışını bugün aylık 20 ton seviyesine çıkarmış durumda.

Semra Kara kendi zeytinlikleri dışında farklı üreticilerden de zeytin tedarik etmek durumunda kaldıklarını belirtiyor. 

Kara şunları söylüyor;

"Her yıl Çin'in yılbaşı zamanında oraya özel ürünler yapıp ihraç ediyoruz. Hedef pazarlarımız ise Rusya ve Hindistan. Geçen yılki ciromuz 2 milyon dolar civarinda. 2015 yılı hedefimiz ise haziran başında Bodrum Yalıkavak'ta açacağımız 250 metrekarelik cafe-şarküteri ve toptan satış konseptli mağazamız ile 2014 ciromuzu ikiye katlamak"

GÖZÜ İHRACATTA

İş dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Selim Zafer Elliatlı da şarap üretiminin yanı sıra butik zeytinyağı işinde. Microsoft'taki görevinden ayrıldıktan sonra zeytinyağı alanına odaklanan Elliatlı, Gelibolu Yarımadası'nda Kabatepe Bölgesi'nde satın aldığı arsada zeytinciliğe başladı. 'Kilye' markasını yaratan Elliatlı, "Üretimin hiçbir aşamasında ısıl işleme yer vermiyoruz. Kendi zeytinliklerimizden hasat ettiğimiz eytinler, aynı gün yıkanarak hava teması kesilmiş geleneksel granit taş değirmenlerde öğütülüyor ve zeytin hamuruna dönüşüyor. Yüksek hijyenik çelik yüzeyler üzerinde kendiliğinden süzülen yağ, el ile kepçelerle toplanıyor ve zeytinyağımızı elde ediyoruz" diye anlatıyor.

Farklı sektörlerde çalıştıktan sonra kendi işini kurmaya kara veren Normin Gökduman'ın markası ise Ovilio. Şirketin geçen yılki cirosu 400 bin TL. Bu yılın ilk üç ayındaki cirosu ise 200 bin TL oldu. Geçen yıl 15 ton zeytinyağı ürettiklerini belirten Gökduman, şunları söylüyor; "Bu yıl 30 ton üretim hedefliyoruz. Ayrıca bu yıl ağaç sayımızı da 3 binden 7 bine çıkardık. 150 dönüm zeytinliğimizde ikinci yıl organik üretime geçiş sürecindeyiz. Bu zeytinliğimizin 2016 hasata yılı ürünlerini tamamen organik olarak müşterilerimizin beğenisine sunacağız. Bu yıl ilk defa Tayvan'a ihracat yaptık. Kapasitemiz ölçüsünde ihracatımızı artırmayı planlıyoruz" diyor.

CİROYU İKİYE KATLAYACAK

İletişim alanında 20 yıllık bir tecrübeye sahip olan Aslıhan Yıldırım ve Nazlıgül Ünal kardeşlerin kurduğu XI.XI de sektörün yakından tanıdığı bir marka. İki kardeş, Mudanya yakınlarındaki Kumyaka'da taş baskı yöntemiyle üretim yapabilecekleri bir Rum yağhanesini restore ederek bu işe başladı. 2012 yılında 12 tonluk üretim yaparak işe başlayan iki kadın girişimci bugün 20-25 tonluk üretim yapıyorlar.

2012 yılında 400 bin TL ciroları olduğunu belirten Aslıhan Yıldırım, "Yılda 60 bin tona yakın zeytin işliyoruz. geçen yıl 800 bin TL ciroya ulaştık. Bu yıl ciromuzun iki kat artmasını bekliyoruz" diyor. Macaristan ve Singapur'a ihracat yaptıklarını ifade eden Yıldırım, gelen yoğun talep üzerine bu yıl ABD, Hollanda ve Belçika'daki gurme marketlere de gireceklerini söylüyor. 

ÖzEm Zeytinyağları da butik zeytinyağı markalarından biri. Yıllık maksimum 30 bin litre üretim kapasitesine sahip olan şirket, Balıkesir'in Gömeç ilçesindeki tesislerinde 15 kişilik bir ekiple faaliyet gösteriyor. İlk ihracatlarını 2014 yılında Çin'e yaptıklarını belirten şirket sahibi Mehmet Özgü Manisalı, "Kendi markamız ve kendi ambalajlarımızla gerçekleştirmiş olduğumuz bu ihracatın arkasından Çinli ortaklarımızla yapmış olduğumuz anlaşma gereği, 2015 yılı içerisinde Japonya ve Güney Kore başta olmak üzere Uzakdoğu pazarlarına girmey hedeflemekteyiz" diyor.

HONG KONG PAZARINA GİRDİ

Kürşad da sektörün önemli markalarından biri. Ailenin dördüncü kuşak temsilcisi olan Zeynep ve Ali Kürşad kardeşler, 1996 yılında beri 'Kürşad' markasıyla butik zeytinyağı işinin içindeler. Ayvalık'taki bahçelerinden elde ettikleri zeytinleri zeytinyağına dönüştürdüklerini belirten Zeynep Kürşad, hem perakende hem de toptan satışları olduğunu söylüyor. Zeynep Kürşad, İç pazar odaklı çalışıyoruz. Dönem dönem sınırlı oranda ihracat da yapıyoruz. Son olarak Azerbaycan ve Hong Kong'a ihracat yaptık" diyor.

ABD'de yaşayan Asyalı Ailesi'nin Türk kültürüne tanıtmak amacı ile kurduğu Turkish Cultura Faoundation adını taşıyan vakfı da, zeytinyağımızı dünyada tanıtmak amacıyla 2007 yılında butik zeytinyağı markası Nar Gourment'i yarattı. Türkiye'de bir ilk olan 'mobil Zeytinyağı Üretim Tırı Projesi ile Sanayi Bakanlığı'nın desteğinde ve Ankara Üniversitesi ile işbirliğinde olan marka, zeytinleri kendi ekolojisinde hasat ettikten sonra iki saat içinde işliyor. Bu proje ile fabrika tarlaya taşınıyor. Zeytinleri, Ayvalık Murateli'deki kendi bahçelerinin yanı sıra mobil üretim tesisi sayesinde farklı bölgelerden de tedarik ettiklerini söyleyen Nar Gourmet CEO'su Samir Bayraktar, "2013 yılında ABD ile başlayan ihracatımız Kanada, Japonya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya ile gelişti" diyor.

İŞİ İTALYA'DA ÖĞRENDİ

Selin Ertük de butik zeytinyağı işine gönül verenlerden. Sekiz yıl Toscana'da zeytinyağı laboratuvarlarından incelemeler yapıyor. Bu dönemde İtalya Tarım Bakanlığı ve Toscana Bölgesi'nden resmi onaylı zeytinyağı eksperlik yetkisi ve lisansı da alıyor. Türkiye'nin ilk profesyonel zeytinyağı eksperi olan Ertür'ün üretim yolculuğu ise memleketine dönüp butik zeytinyağı üretimine koyulması ile başlıyor. 2004 yılında 'Selatin' markasını kuruyor. 2012 yılından beri birçok uluslararası ödül sahibi olan Selatin son olarak İtalya Bölgelerarası Zeytin/Zeytinyağı Üreticileri Birliği tarafından yapılan yarışmada gran mansiyon alıyor. (ÖZLEM BAY YILMAZ / Ekonomist)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA