Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Borsa'da 4 trilyonluk vurgunun perde arkası
20 Ekim 2010 Çarşamba 02:50

Borsa'da 4 trilyonluk vurgunun perde arkası

Eczacıbaşı Yatırım ve İntema hisselerinde yapılan 4 trilyon liralık manipülasyonun perde arkası.

Devrim Akyıl, 2002 yılında Eczacıbaşı Yatırım ve İntema hisselerinde yapılan 4 trilyon liralık manipülasyona adı karışmıştı. Akyıl, o tarihte gazetelere verdiği röportajlarda, suçsuz olduğunu iddia etmiş ve kendisinin “vuran” değil “vurulan” olduğunu açıklamıştı.

Türk televizyonlarına Amerikan futbolu programı satan Akyıl, borsanın ünlü spekülatörlerinden Bahadır Karlıdağ’ın Mehmet Akdere’den yardım alarak kendisini Eczacıbaşı Yatırım ve İntema operasyonuyla iflas ettirdiğini iddia etmişti. Temmuz 2002’de finans piyasalarına bomba gibi düşen operasyon şöyle gelişmişti: 

“Bahadır Karlıdağ, yaklaşık bir yıl önce portföyünde çoğaltmaya başladığı Eczacıbaşı Yatırım ve İntema hisse senetlerindeki operasyonun son aşamasını 9 Temmuz 2002’de başlattı. Bu noktada devreye Devrim Akyıl girdi. Bankalarda ve aracı kurumlarda broker olarak da çalışan ve daha sonra işletmeciliği seçen, ancak borsada da yatırımcı olarak hareket eden Akyıl, Karlıdağ ile anlaştı.

Devrim Akyıl, olayların bundan sonrasını şöyle anlatmıştı: “Bana İntema’daki bütün hisse senetlerini topladığını, elinde 225 bin lot İntema, 600-700 bin lot Eczacıbaşı Yatırım hissesi olduğunu söyledi. Bana elindeki hisseleri uzun vadeli aldığını, satmayacağını, 5-6 bin lot İntema ile biraz Eczacıbaşı Yatırım alırsam, hem tahtayı hareketlendireceğimi, hem de para kazanacağımı söyledi. 

Özellikle İntema hisselerinin hareketlenmesi gerekiyordu. Çünkü fazlaca mal tek elde toplanmış ve bu piyasa tarafından öğrenilmişti. Bu tahtadan uzak durulduğu için giderek hareketsizleşmeye başlamıştı. Bu arada ben de birkaç yüz milyar lira yatırdığım takdirde rahatlıkla büyük paralar kazanabilecektim. Ama işe başladıktan bir süre sonra baktım ki, bana 7.5 trilyon liralık hisse senedi itmiş.” 

Bahadır Karlıdağ ise bu açıklamaların ardından Eczacıbaşı Yatırım ve İntema hisselerindeki operasyonla ilgisinin olmadığını ifade etmişti.

Boğaziçi İşletme Fakültesi mezunu olan Akyıl, daha önce 1994’de iflas eden borsacı Nasrullah Ayan’ın portföyünü de yönetmişti. Akyıl, Ayan’ın portföyünü yönettiği dönemde, 1998’deki Alternatifbank spekülasyonu nedeniyle Nasrullah Ayan ile birlikte suçlanan borsacılar arasında da yer almıştı.

Kaynak: Gazetevatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA