Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BDDK, Bank Asya'yı işgal suçuna kılıf bulamıyor mu?
11 Mart 2015 Çarşamba 23:02

BDDK, Bank Asya'yı işgal suçuna kılıf bulamıyor mu?

BDDK’nın, Bank Asya yönetiminin TMSF’ye devrine hukukî gerekçe bulamamasının ardından Mali Suçları Araştırma Kurulu’na (MASAK) rapor hazırlattığı iddialarına imtiyazlı ortaklardan tepki geldi.

Ortakları temsil eden avukat Süleyman Taşbaş, MASAK’a dilekçeyle başvurdu. Bankacılık mevzuatını tümüyle kapsayacak bir araştırmanın MASAK tarafından yapılmasının hukuka aykırı olduğunu vurguladı. Taşbaş ve yönetim kurulu üyeleri, daha sonra banka yönetiminin kendilerine devri için BDDK’ya müracaat etti.

Avukat Süleyman Taşbaş, “Hissedarların belge ve bilgi noksanlığı öne sürülerek Bankalar Kanunu 18’inci maddelerin 5. ve 7. fıkralarından sonuç alınamadığından, bankaların yaptığı her işlemi takip eden BDDK ve SPK dururken Maliye Bakanlığı’na bağlı MASAK neden böyle hukuksuzluğa başvuruyor?” diye sordu.

Zaman'ın haberine göre, BDDK darbesi ile Bank Asya’nın yönetim kurulu görevlerinden alınan üyeler Metin Pehlivan ve Yusuf Çilkoparan ile imtiyazlı pay sahiplerini temsil eden Avukat Süleyman Taşbaş, dün MASAK’a yaptıkları başvuruların ardından basın açıklaması yaptı. Taşbaş, bankanın 14 aydır aralıksız denetlendiğini belirterek, MASAK’a denetim yaptırmanın denetçilerce suç bulunmadığının delili olduğunu söyledi.

MASAK’ın araştırmaları sonucunda düzenleyeceği raporlarla Bank Asya hissedarlarının, çalışanları ve diğer ilgililerin uğrayacağı zararlar sebebiyle doğacak her türlü maddi ve manevi ve cezai sorumluluğun MASAK’a ait olacağını vurgulayan Taşbaş, “Su-i misal emsal olmaz. Lakin son dönemlerde aldığı hukuksuz kararlarla Bank Asya karmaşasına neden olan BDDK’nın bu defa yeni bir girişimi ile hazırlanacak olan MASAK raporu, Türkiye’deki bütün bankaları ve şirketleri tehdit eden bir emsal olacaktır. Bankacılık sektöründeki yeni kurumların ülke ekonomisini darboğaza sürükleyecek bir vebale imza atacaklarına inancımızı tekrarlıyoruz.” dedi.

Yönetimi asıl sahiplerine geri verin

Banka ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş ve yönetim kurulu üyeleri, yaptıkları açıklamanın ardından BDDK’ya yönetimin devri için başvuruda bulundu. Taşbaş, imtiyazlı paya sahip olan kurucularda aranan nitelikleri gösterir belgelerin yüzde 70’ini daha önce BDDK’ya teslim ettiklerini, ancak kendilerine bir dönüş yapılmadığını ifade etti. An itibarıyla teslim edilen belgelerin yüzde 85’i bulduğunu belirten Taşbaş, müvekkillerinin ortaklık haklarının iadesi ile yönetim kurulu üyelerinin görevlerine iadesini talep etti.

BDDK tarafından görevinden alınan Yönetim Kurulu Üyesi Metin Pehlivan, Bank Asya’nın tahsili alacaklar sebebiyle doğan bilanço zararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, tahsili geçmiş alacaklar sebebiyle oluşan zararı kalıcı görmemek gerektiğini söyledi.

Bankanın sermayesinde bir zararın olmadığına işaret eden Pehlivan, “Bilanço küçülünce tahsili geçmiş alacaklar yüksek kaldı. 2013 yıl sonuna bakıldığında bugünkü rakam yüzde 5’e tekabül ediyor. 2000 ve sonrasına baktığımızda yüzde 20-25’leri gören büyük bankalar var. Şu anda sadece yüzde 15 bandında bir şey. Yıllar içerisinde eritilerek yönetilir bu. Banka yönetiminin yönetebileceği bir süreç.” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA