Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atomico neden girişim yapacak şirket bulamıyor?
15 Nisan 2014 Salı 22:02

Atomico neden girişim yapacak şirket bulamıyor?

476 milyon doları cebine koyan Atomico, Türkiye’de orta ölçeğe yaklaşan yatırım yapabilecek girişim bulamıyor. Durup bir düşünmek gerekiyor!

476 milyon doları cebine koyan Atomico, Türkiye’de orta ölçeğe yaklaşan yatırım yapabilecek girişim bulamıyor. Durup bir düşünmek gerekiyor!

Atomico dünyanın sayılı girişim fonlarından… 2006 yılında Silikon Vadisi dışındaki girişimcilerin de uluslararası pazarlara açılması ve bu süreçte desteklenmeleri için kurulmuş. Kurucu ortaklarından biri, Skype’ın de kurucuları arasında yer alan Niklas Zennström. Atomico, üçüncü ve en yeni fonu Atamico III’ü geçtiğimiz aylarda duyurdu. Toplam 476 milyon dolarlık yeni fon, bir öncekinin üç katı büyüklüğünde.

Naz ÖzertuğrulAtomico Türkiye Operasyonundan Sorumlu Naz Özertuğrul, Türkiye’de pek çok şirketle görüşüyor. Londra merkezli çalıştığı için iyi bir ekiple izliyorlar, sürekli gidip geliyorlar. Ama netice yok! Neden? Atomico, “orta büyüklüğe” yaklaşmış, başarılı giden girişimlere yatırım yapmayı tercih ediyor. Girişimin biraz olgunlaşmış olmasını, bir yol almış olmasını istiyor. Naz Özertuğrul, “Hemen çıkmak için aramıyoruz. Biz orta ve uzun vadeli yatırımcıyız. Üç ila 10 yıllık bir periyoda bakıyoruz. Tabii girip de, çok kısa sürede değer artışı yaratmış girişimlerimiz de var” Fakat tabii burada benim de yorumum, Türkiye’de internet girişimlerinde ilk dalga yatırımlar yapılmış olması. Özellikle e-ticarette…

Fakat arkadan gelen start-up’lar büyümekle, olgulanlaşmata zorlanıyor. Bu hem yönetim, hem finansman sorunlarından, belki biraz da Türkiye’deki koşullardan kaynaklanıyor. O yüzden bugünlerde yapmaya çalıştıkları iş, girişimlerin olgunlaşmasına destek olmak. Hatta onlara melek yatırımcı bulmak için bile çalışıyorlar.

Sonuç: Türkiye’de start-up gelişiminde problemler var. Bu girişimleri destekleyen organizasyonlardan devlete kadar pek çok tarafa sorumluluk düşüyor. Daha geniş bir yerde bunların daha sonra tekrar anlatmaya çalışırız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA