Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aracı kurumların hisse senedi önerileri değişti
23 Mayıs 2015 Cumartesi 19:40

Aracı kurumların hisse senedi önerileri değişti

Aracı kurumla hisse tavsiyelerinde önemli değişikliklere gitmeye devam ediyor. Geçen hafta üç farklı aracı kurumdan toplamda dokuz hisse için tavsiye güncellemesi geldi.

Borsa İstanbul'da bir ilk çeyrek bilanço dönemi daha geride kaldı. İlk çeyrekte özellikle bankacılık sektöründeki kârlar dikkat çekici olurken, sanayi hisselerindeki bilançolarda da yüksek kur ön plandaydı.

Özellikle dolar ve Euro cinsinden açıkları olan şirketlerde kârlılıkta önemli düşüler gözlendi. Bilançolar şekillendikçe de aracı kurumlar BİST-30 Endeksi'ne dâhil olan şirketler için tavsiyelerinde önemli değişikliklere gitmeye devam ediyor.

Bu bağlamda geçen hafta üç farklı aracı kurumdan toplamda dokuz hisse için tavsiye güncellemesi geldi. Haftanın ilk değişikliği Burgan Yatırım tarafından yapıldı. Kurum, önceki haftalarda 'al' tavsiyesi verdiği Kardemir (D) için, geçen hafta 'tut' tavsiyesi vermeye başladı.

Kardemir'in geçen hafta açıklanan ilk çeyrek bilançosunda beklentilerin oldukça altında kaldığı gözlemlendi ve şirket ilk çeyrekte 88 milyon TL net zarar açıkladı. Bilançosu beğenilmeyen şirketin, Burgan Yatırım tarafından da notu düşürüldü. 

İş Yatırım da geçen hafta dört hissede tavsiye yeniledi.

Kurum, Kardemir (D) için önceki haftalarda 'al' olan tavsiyesini 'gözden geçirme' kararı aldı. İş Yatırım ayrıca yine beklentiler altında bir bilanço açıklayan Koza Altın'da 'tut' olan tavsiyesini 'sat'a düşürdü. Kurum son olarak bilançosu beğenilen Ford Otosan'da 'tut' olan tavsiyesini 'al'a yükselttiğini duyurdu.

Haftanın son tavsiye değişiklikleri ise Şeker Yatırım tarafından gerçekleştirildi. Kurum  önceki haftalarda 'al' tavsiyesi verdiği TAV Havalimanları'nda tavsiyesini 'tut'a düşürdü. TAV'ın yılbaşından bu yana Birleşik Endeks'in üzerinde performans gösterdiğini hatırlatalım. Kurum ayrıca Sabancı Holding, Şişecam ve Tüpraş'ta önceki haftalarda 'tut' olan tavsiyesini de 'al'a yükseltti.

Şişecam ve Tüpraş'ın ilk çeyrek bilançoları, piyasa beklentilerinden daha iyi bir şekilde geldi. Şeker Yatırım son olarak önceki haftalarda 'alım' tavsiyesi verdiği Yapı Kredi Bankası'ndan tavsiyesini 'sat'a düşürdüğünü duyurdu.

Aracı kurumların hisse tavsiyeleri

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA