Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın hariç ihracatta düşüş sürüyor
01 Haziran 2015 Pazartesi 19:37

Altın hariç ihracatta düşüş sürüyor

İhracat altın ile ayakta duruyor. Altın hariç ihracat Nisan ayında yüzde 10,2 düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta açıkladığı verilere göre, nisan ayında 13,4 milyar dolarlık ihracat ve 18,4 milyar dolarlık da ithalat yaptık. Nisan ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 artarken, ithalat ise yıllık bazda yüzde 11,1 düşüş gösterdi. Üç aydır düşüşte olan ihracat nisan ayında çok az da olsa yükseldi. İthalatta geçen yıl başlayan düşüş ise hala devam ediyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir süredir geçici dış ticaret verilerini ilgili olduğu aydan hemen iki gün sonra yayınlıyor. Bu veriler TÜİK’in yayınladığı verilere oldukça yakın.

Yıllara göre altın ihracatıİHRACATTA ALTIN ETKİSİ BÜYÜK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı verilerde altın dış ticaretine ilişkin bilgi yok. TÜİK’in ayrıntılı verileri ise altın dış ticaretini de içeriyor. Bizim bu veriler üzerinden yaptığımız hesaplar, nisan ayında ihracatta kan kaybının durmasının tamamen altın etkisi kaynaklı olduğunu gösteriyor. Yılbaşından bu yana oldukça yüksek seyreden altın ihracatı nisan ayında da çok yüksekten uçtu ve 1,4 milyar doları buldu.

Altın ihracatını dikkate almazsak ihracattaki düşüşün hala sürdüğü görülüyor. Nisan ayında altın ihracatı geçen yılki düzeyinin yüzde 10,2 atında kalmış bulunuyor.

İhracata altını dışlayarak bakmamızın nedeni, üreticisi olmadığımız bu emtianın dış satımının ekonomideki büyümeyi etkilememesi. İhraç edilen altının kaynağı daha önce ithal edilip stoklanmış altınlar oluşturuyor. Bu ticaret belki alım satımı yapanlara bile kâr bırakıyor ama Türkiye’deki katma değeri etkilemiyor. Bu nedenle toplam ihracattaki gelişmelere bakmak ekonomideki büyüme açısından yanlış sinyaller alınmasına neden olabiliyor.

Ekonomideki büyümeye ilişkin doğru sinyal almak için altın hariç ihracata bakmak gerekiyor.

Bu durum ithalat açısından da geçerli. Ekonomideki büyümeye ilişkin doğru sinyaller alabilmek için ithalata da altın hariç olarak bakmak gerekiyor. Ancak şu anda altın ithalatında olağanüstü bir durum yok ve toplam ithalat ile altın hariç ithalat aynı sonucu veriyor. Nisan ayında toplam ithalat yıllık bazda yüzde 11,1 düşerken, altın hariç ithalattaki düşüş de buna yakın ve yüzde 10.8 olarak hesaplanıyor.

Orhan Karaca / Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA