Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?
08 Eylül 2015 Salı 09:50

Altın fiyatları düşer mi yükselir mi?

Altın fiyatları düşer mi? Altın fiyatları yükselir mi? Altın fiyatları ne olur? İşte uzmanların altın fiyatları yorumları...

FED’in faiz artışı ve doların güçlü seyri karşısında altındaki yukarı hareket ne kadar kalıcı olabilir.

Kolomb, Amerika’ya ilk yolculuğunda elindeki altın külçesinden gözünü alamamış, “Oh, en mükemmel şey altın! Kiminin altını varsa hazine sahibidir” demişti. Gerçekten de uzun yıllar altını olanlar servet sahibi olarak görüldü. Elinde altını olanlar büyük düşüşlerde bile umudunu kesmedi. 

Altın geçtiğimiz temmuz ayında son beş yılın en düşük seviyelerini test ettikten sonra yükselişe geçti. Ağustos ayında yayımlanan ABD Merkez Bankası (FED) tutanaklarından faiz artışının eylül ayında gerçekleşmeyebileceği sinyalinin alınması altına olan talebi tekrar artırdı. Ancak FED’in faizi sonuçta artıracağını, bunun da altın fiyatlarını aşağı çekeceğini söylüyor. 

Goldman Sachs uzmanları, ABD faiz oranlarındaki yükselişin altının ons fiyatını bin doların altına taşıyabileceğini düşünüyor. Morgan Stanley Analisti Thomas Price’ın görüşlerine bakılırsa altın fiyatlarında daha kötülerini de görebiliriz. Ona göre altının onsunun 800 dolarlı seviyelere gerilemesi de mümkün. 

Diğer yandan, ABD’de faiz artışının aralık ayına sarkma ihtimalinde, bir miktar daha yükseliş yaşanması mümkün. Bu durumda portföylerde bir miktar altın bulundurmak anlamlı olabilir. Ancak yükselilerde satış yapılması kaydıyla.

Yükseliş dalgalarında satış yapmayarak altını elinizde tutmak gerçekten de bazen dibe çökmenize neden olabilir. 2011 yılında bin 900’lü seviyelerden altın alıp elinde tutanlar, onsta bugünkü fiyatlar karşısında bunu daha net görüyorlar. Altın yatırımcılarının beki de 19’uncu yüzyılın sonlarında, İngiliz yazar John Ruskin’in anlattığı talihsiz adamın hikayesini unutmamaları gerekiyor. Hikayenin kahramanı büyük bir çuvala doldurduğu altın sikkelerinden oluşan tüm servetini de yanına alarak bir gemiye binmişti. Yola çıktıktan birkaç gün sonra korkunç bir fırtına patlamış, herkesin gemiyi terk etmesi bildirilmişti. Çuvalı beline saran adam güverteye çıkmış, gemiden aşağı atlamış ve tabii derhal denizin dibini boylamıştı. Ruskin soruyordu: “Battığına göre adam hâlâ altının sahibi miydi? Yoksa altın mı adamın sahibi olmuştu?” 2011’deki çılgın yükselişte altının peşinde koşanları Ruskin’in anlattığı hikayenin kahramanına benzetenler, şimdi görülen fiyat hareketleri değerlendiriliğide ciddi batıkların yaşandığını dile getiriyorlar. Ancak altının değerli maden olma özelliği hâlâ değerlendiriliyor.

ALB Forex Altın Uzmanı Volkan Kuğucuk, “Fiyatlar düşmeye başladığında daha fazla kara tablo çizilir” diyor. Volkan Kuğucuk, altının ons fiyatının 1070 - 1150 dolar bandı içerisinde kısa vadede konsolidasyon aralığı olarak izleneceğini belirtiyor. Kuğucuk, “Altının onsunda 1150 seviyesine işaret ederek bu seviyenin üzerinde yükselişin sürebileceğini ancak 1150 seviyesinin aşağı kırılması halinde 1070 seviyesinin izlenebileceğini, 1070’in altında değer kaybının sürebileceğini" dile getiriyor.

Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Grup Müdürü Erkan Dernek ise “Dolar bazında altın fiyatlarında temmuz ayında meydana gelen gerilemede güçlenen dolar, ABD enflasyon beklentileri, ABD Merkez Bankası’nın faiz artışının  yaklaşması ve bono piyasalarındaki son zamanlarda gelişen likidite eksikliğindeki hızlı faiz hareketleri etkili oldu” diyor. 

Dernek şu vurguda da bulunuyor: "Avrupa ekonomilerindeki belirsizlilerin euro üzerinde oluşturduğu riskler, güçlü doların ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkileri ve Çin’in yuan cinsinden altın borsalarında işlem yapacak olması bu fiyat seviyelerinde altın fiyatlarına denge getirip yukarı yönlü baskı yaratabilir

Verilere bakıldığında altının ons fiyatında dip seviyelerde bir yukarı hareketin geliştiği ancak bunun kalıcılığının FED’in faiz artışına bağlı olacağı görülüyor. 

Venbey Yatırım Araştırma Müdürü Dağhan Gökçe, altının ons fiyatında temmuz ayındaki sert düşüşe dikkat çekerek, eylül ayında trendin değişebileceği uyarısında bulunuyor. Gökçek, “Altının dolar cinsinden ons değeri temmuz ayındaki sert düşüşle birlikte yüzde 10’a yakın azalarak 1200 dolar seviyelerinde 1075 dolara geriledi” diyor ve devam ediyor: “Altın ons fiyatında eylül ayında beklentiler değişebilir. FED faiz artışı, global büyüme beklentisi ve güvenli liman arayışı gibi unsurların netleşmesi sonucunda yıl sonuna kadar altın fiyatlarında yukarı yönlü bir hareketi görmemiz mümkün olabilir

Değerlendirmelere baktığımızda önümüzdeki dönemde altının ons fiyatının seyrini FED’in faiz artışına ilişkin gelişmeler belirleyecek. Ancak, yurt içerisinde gram altın ya da Cumhuriyet altını alanlar dolar değerlendiği için kazanmaya devam edecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA