Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP'de isyan bastırma planı
05 Mart 2015 Perşembe 11:34

AKP'de isyan bastırma planı

AKP’de üç dönemi sona erecek olan milletvekillerine bir de listeye giremeyecek 150 dolayında isim eklenince, içerde çıkması muhtemel isyanı bastırmak yeni bir formül devreye sokuldu.

AKP’de üç dönemi sona erecek olan milletvekillerine bir de listeye giremeyecek 150 dolayında isim eklenince, içerde çıkması muhtemel isyanı bastırmak yeni bir formül devreye sokuldu.

Önceki akşam TBMM Genel Kurulu’nda verilen grup önerisiyle İç Güvenlik Paketi’nin yanı sıra iki de torba kanun teklif eklenerek Meclis’i 5 Nisan’a kadar çalıştırma kararı alındı. AKP’nin muhalefetin itirazına rağmen kabul edilen grup önerisinde milletvekili aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na verilme tarihi olan 7 Nisan’ın iki gün öncesine kadar Meclis Genel Kurulu haftanın 7 günü saat 14.00’te toplanacak ve günlük program tamamlanana kadar çalışmasını sürdürecek.

Kulislerde dile getirilen iddiaya göre; AKP’de hafta sonunda yapılan temayül yoklamaları üç dönemi dolan 72 milletvekilinin dışındakileri beklentiye soktu. Bir yandan üç dönemi dolanların dışında 150 milletvekilinin liste dışı kalacağı konuşulurken, diğer yandan da eğilim yoklamalarının sonuçlarının resmen duyurulmaması AKP yönetiminin elini rahatlattı.

PAKET İÇİN SERTLEŞECEKLER

Seçim bölgelerine gitmek yerine Meclis çalışmalarına katılacak olan vekillerin İç Güvenlik Paketi’nin çıkarılması konusunda ısrarcı ve sert bir tutum takınacakları yorumu yapıldı. Bu arada kulislerde AKP yönetiminin bu yolla vekilleri Meclis’te tutarak, listelerin açıklanmasının ardından ortaya çıkacak tepkileri de yumuşatmayı amaçladığı ifade edildi.

İktidarın bu hamlesi üzerine CHP ve MHP’de nöbet sistemine geçildi. İki partiden kontenjan adayı milletvekilinin Ankara’da tutulması kararlaştırıldı. 85 seçim bölgesinin 55’inde ön seçim kararı alan CHP’de illerinde ön seçim olan milletvekilleri bölgelerine gidip çalışmaya başlarken, merkez yoklaması yapılacak illerin vekilleri Meclis Genel Kurulu’na nöbet sistemiyle gelmeye başladı.

Güler Yılmaz/Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA