Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD ile Erdoğan arasında ne oldu?
13 Mart 2015 Cuma 14:25

ABD ile Erdoğan arasında ne oldu?

ABD ile Erdoğan arasında ne oldu?

Teoman AliliTeoman Alili / ULUSAL KANAL

Daha bir ay bile geçmedi, ABD Erdoğan’ı sıkıştırıyor mantığıyla bir yazı yazdım. Doların yükselişi, PKK’nın tehditleri ve Hakan Fidan’ın milletvekili adayı olması ile Suriye’ye karşı yumuşama tavırları verilerimdi. Bazı dostlar haklı olarak ‘ekonomi eğitimi alıp almadığımı’ sordular. Almadım ama bildiğim bir şey var ki; ekonomi vahşi kapitalist ekonomi kuramları aslında sadece silahtır ve dolar o silahın mermisidir. Tayyip Erdoğan son zamanlarda ABD ve AB karşıtıymış gibi açıklamalar yaptı. Amerikan yönetimini, AB'yi hatta İsrail'i hedef alan söylemlerin arkasında ne var sorusu gündeme geldi yoksa Tayyip Erdoğan batının planlarını gördü de millici mi oldu? Gerçi bir yandan 'ulusalcılar'ı yani millicileri terörist ilan edip bir yandan millici olunabilir mi? Olmaz elbet. Zaten Erdoğan'da millici olmayı kabul etmez herhalde çünkü vaktiyle Kuvay-i Milliye yiğitlerine 'milliciler' diyerek sataşan kimseleri ata olarak belleyen kişileri övüp duruyor. Ayrıca kendisinin eşbaşkan olduğunu unutmamak lazım. O zaman o çıkışların arkasında ne vardı?

PARA KAYGISI

Erdoğan, batının ekonomik durgunluğundan rahatsız oldu çünkü sıcak para muslukları kesildi. Üstelik Türkiye'ye sıcak para gönderenler sıkışıklık nedeniyle faiz ödemelerini istemeye başladı. Erdoğan bu durumu fark edince Rusya'ya yakınlaştı ve yılların projesini gündeme aldı. Rusların verdiği isimle 'Türk Akımı' Rus gazının Türkiye topraklarından geçerek AB'ye ulaşmasını öngörüyordu. Tabii bu proje hayata geçerse batının hayal projesi yani NABUCCO gündemden kalkacak. Hayal projenin kalkması elbette AKP'yi Rusya'ya yakınlaştıracaktı ama o durum arka planda kaldı. Ne olduysa Türkiye-Rusya arasındaki sıcak hava yeniden soğudu. Türkiye Ukrayna krizinde ve Suriye’de yine Rusya ile ters düştü. Dahası Rusya ile Mısır Suriye’deki mantıklı muhalifleri ülkelerinde toplarken AKP yönetimi ÖSO teröristlerini eğitip donatmak için ABD’yle anlaştı.

ORGANİZE İŞLER Mİ?

Ahmet Dvautoğlu Newyork’a gitti ve orada ABD’nin meşhurt Center for Foreign Relations yani CFR’nin toplantısına katıldı. Daha doğrusu CFR’de neredeyse sorgulandı. İlk soru Rusya’ya yakınlaşıyor musunuz? Cevap, muğlak ve hesap verir gibi oldu. Biz Ukrayna ve Suriye konusunda ABD’ye yakınız. Davutoğlu oradayken dolar artıp duruyor ve ‘sır küpü’ çatlıyordu. Sı sızdırma ihtimali olan ‘sır küpü’ nün istifası sarayı çok rahatsız etti. Aynı anda Merkez Bankası bir türlü FED’ten yani Amerikan Merkez Bankası’ndan sinyal alamadı. Dolar derken, ‘sır küpü’ Hakan Fidan derken bir yandan da açılım ne oldu baskısı başladı.

HAVA DÖNÜVERDİ

Şimdi AKP yönetimi Suriye’ye karşı ‘eğit donat’ yapıyor, Rusya’ya karşı Ukrayna’yı açıkça destekliyor, IŞİD bahanesiyle Irak ve Suriye’ye yönelik emperyalist saldırıya ortak oluyor, ortak açıklamayla Apo’yu ‘barış mimarı’ yapıyor. Aynı zamanda dolar düşüyor, Merkez Bankası faiz indirmeye başlıyor, Hakan Fidan adaylıktan vazgeçip yeniden MİT müsteşarı oluyor. Görünen o ki; ABD ve AB’ye çekilen restler geri alındı, Eşbaşkan blöfü gördü. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA