Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34

Serdar İnan / İnanlar İnşaat Y. K. Başkanı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Serdar İnan / İnanlar İnşaat Y. K. Başkanı

50. YIL

02 Mart 2015 Pazartesi 14:57

Doğu ile batı hem kültürel olarak, hem teknolojik olarak asırlardır savaştılar. Bu savaşlarda zarar gören dünyaydı, insanoğlu idi. Artık bu kavgaya bir son denilebilinecek noktaya geldik. Belki çoğumuz için bir hayal olan bir görüş ama niye gerçek olmasın, sen ile ben beraber bu ideale yürümek istesek, hep beraber her gönülde bu barış çiçeğini açtırabilsek neden olmasın. Sadece hisset ve iste yeter. Elbette olacaktır.

İnsanoğlu bugüne kadar tüm hayallerini gerçekleştirdi şimdi sıra en büyük hayale barışa neden gelmiş olmasın. Bugün o gündür dersek hep beraber haykırırsak bilin ki bugün o gün olacaktır. Çocuklarımıza bundan daha güzel bir miras bundan daha güzel bir hayat bırakabilir miyiz? Herkesin mutlu olduğu en azından kimsenin mutsuzluğa zorlanmadığı bir dünya, bence insanoğlunun en büyük icadı olacaktır.

İşte İstanbul bu noktada, doğu ile batının kavuştuğu nadide bir ayraçta yer alıyor. Her daim savaşçıların asırlardır geçiş alanları arasında kalmış. Batılı güçler Kudüs için sayısız seferler düzenlemişler, Doğulular bu atakları durdurmaya çalışmış. İstanbul bu süreçte her daim gününün çağdaşı olmuş, çağ açıp çağ kapatan bir anahtar olmuş. Bugün inanın barış hayalinin de anahtarı bu şehrin ve bizim ellerimizde, eğer kendi iç barışımızı sağlar isek etrafımıza ışık saçabilecek bir seviyeye yükseleceğiz. Eğer içimizdeki yüce medeniyetin sesini duyarsak onu haykırabileceğiz. Bizler için sizler için onlar için ideal yaşam koşullarını bu inançla yaratabiliriz.

İşte burada şehircilik ve mimari devreye giriyor, her yönden gelen insanların mutlulukla yaşayacağı şehirler inşa edeceğiz, herkese kucak açacağız, bize koşan insanlara kendi insanlarımıza hayallerinde ki mekanları vereceğiz.

Bunu yapacak gücümüz inanın içimizde var, elimizde İstanbul elması var, ne kadar çamura bulasak ta ışığını yayabilen, büyük bir çekim merkezi. Yurtdışından gelen ve her yıl artan talep bizlere bunu gösteriyor. Doğulusu ile batılısı, hatta Hintlisi, Çinlisi İstanbul'da bir şeyler oluyor diyor; bizlere sorular soruyor, bizde İstanbul'da yaşamak oraya yatırım yapmak istiyoruz diyor.

Mevzuatımız, davranış şeklimiz, bilincimiz bize gelen yoğun talebin çok altında, onlara hizmet verebilecek insanımız yok denecek seviyede, hala 16. Yüzyıl kafasıyla 21. Yüzyıl da yol gitmek isteyen milyonlarımız var. 250 den fazla televizyon programında, 500 den fazla röportajımda hep İstanbul dedim, değerini bilelim istedim. Değer bilmek onu yalnız bırakmaktır dediler, onu ellememektir dediler, ne oldu sonuçta gecekondu binalarla sarıldık. Önce gelişimin durdurulamayacağını ama planlanabileceğini öğretmemiz gerekir, planlamaz isen altında kalırsın demeliyiz. Bu yeni inancın aşısını yapmalıyız, insanımızı çalışanımızı eğitmeliyiz. Yapacak çok ama çok işimiz var.
Evet İnanlar 50 yıldır bu yolda inançla mutluluk inşa ediyor, binlerce teslimi ile, estetiği esas alan yapıtlarıyla, Altın Çağ projeleriyle, sosyal sorumluğuyla dünyaya hep beraber giydireceğimiz mutluluk kazağını nakşediyor, ilmek ilmek sabırla inançla, yıl yıl adımla…

Bu hayali gerçekleştirmek için hep bir ağızdan bende varım diyebiliyor muyuz, eğer hepimiz varsak, hayallerimiz çoktan gerçek oldu bilelim değerli misafirlerimiz…

Mimar Serdar İNAN
15.11.2014

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA