Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2016 yılında bayilik veren börek firmaları
07 Şubat 2016 Pazar 02:04

2016 yılında bayilik veren börek firmaları

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden biri olan börek, artık esnaf şapkasını çıkararak kurumsal bir kimlik kazanmaya başladı. Girişimcilerle birlikte büyümeyi tercih eden börek firmaları yüksek kâr marjı sunuyor. İşte bayilik veren börek firmaları...

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden biri olan börek, artık esnaf şapkasını çıkararak kurumsal bir kimlik kazanmaya başladı. Börek alanında zincir kurup markalaşan firmalar, İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinde yeni bayilikler vererek şube açmayı planlıyor. Girişimcilerle birlikte büyümeyi tercih eden börek firmaları yüksek kâr marjı sunuyor.

Günümüzde kadınların eskiye nazaran sosyal hayattaki standartlarının artması ve iş yaşamında daha etkili rol oynamaları, evde börek gibi zahmetli yiyeceklerin yapımını zaman harcayamamalarına yol açtı. Dolayısıyla evden dışarıya doğru kayan börek üretimi, bu sektörü de büyütmeye başladı.

Türk mutfağında bol miktarda tüketilen börek, kendi markalarını yarattı ve kurusal bir kimlik kazandı. Ülkemizde son yıllarda birçok börek firması, esnaf kimliğini bir yana bırakıp markalaşma yoluna gitti. Dilim Börek, Aslı Börek, Tarihi Sarıyer Börekçisi gibi birçok marka, aynı zamanda bayilik vererek büyümeyi hedefliyor.

Börek sektörünün Türkiye’de tahmini 500 milyon TL büyüklüğe ulaştığı ifade ediliyor. Sektörde yaklaşık iki bin şube bulunuyor. Sektörün yarattığı tahmini istihdam ise yaklaşık 10 bin. Bu sayıların her geçen yıl hızla artacağı öngörülüyor. Börek sektörünün markalaşmış firmalarının büyüme planlarını ve girişimcilere sunduğu fırsatları araştırdık.

BÖREK SEKTÖRÜNÜN BÜYÜMESİNDEKİ 4 NEDEN

1. Yatırım maliyetinin düşüklüğü

2. Yüksek kâr marjı sunması

3. Dışarıda kahvaltı kültürünün yaygınlaşması

4. Geleneksel tatların ve ürünlerin daha fazla ön plana çıkması

ASLI BÖREK BAYİLİK VERİYOR

1994 yılında İstanbul Göztepe’de ilk mağazasını açam Aslı Börek, sektörün en büyük zincir markasına dönüştü. 10 ilde 115 şubeye ulaşan Aslı Börek, express ve aslı kafe tarzında yatırımcılar için farklı metrekarelerde iki konsept sunuyor. Bu yıl Çorum, Konya, Kayseri gibi Türkiye’nin farklı illerinin yanı sıra yurtdışında da şubeler açacaklarını söyleyen şirketin franchise müdürü Burhan Çelme, 20 yeni şubeyi daha zincirlerine ekleyeceklerini ifade ediyor. Yatırım maliyetleri mağazanın metrekaresine göre değişiyor. Ortalama yatırım maliyeti, 250 bin ile 750 bin TL arasında. Çelme, hedeflenen cironunun ise mağazanın konumuna, metrekaresine ve personel sayısına göre farklılık gösterdiğini belirtiyor. Royalty ücreti ise alınmıyor.

DİLİM BÖREK BAYİLİK VEREREK BÜYÜYOR

Bünyesinde Erciyes Börek ve Pastannecim markalarını barındıran Payna Grup, 2003 yılında grup çatısı altına dahil etti. 14 şube ile faaliyet gösteren Dilim Börek bayilik ile büyüyor. Payna Grup Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çiçek, İstanbul’da 2016 sonuna kadar 35 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Bir mağazanın ortalama maliyeti, metrekaresine göre 250 bin ile 350 bin TL arasında değişiyor. Çiçek, şubeler için aylık 120 bin TL ciro hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Royalty de almayan şirket, yüzde 50 kâr marjı sunuyor. Grup olarak yıllık 55 milyon TL ciroya ulaştıklarını belirten Çiçek, “Erciyes Börek ve Pastannecim’in İstanbul operasyonlarını bir an önce başlatmayı ve Dilim Börek’in mağaza sayısını artırmayı hedefliyoruz. Kısa dönemde ulaşmak istediğimiz nokta; İstanbul ve Anadolu’da mağaza sayımızı 150’ye, ciromuzu da yıllık 250 milyon TL’ye çıkarmak” diyor.

TARİHİ KARAKÖY BÖREKÇİSİ BAYİLİK VERİYOR

Tarihi Karaköy Börekçisi’nin geçmişi 1800’lü yıllara kadar uzanıyor. Firma, şu an üçüncü kuşağa emanet. 1941 yılında küçük bir imalathane ile büyüme için ilk adımı atan Tarihi Karaköy Börekçisi, 2009 yılında Ankara’da dağıtım merkezi kurdukta sonra bayilik vermeye başladı. Ankara ve Kırıkkale’de toplam altı şube ile faaliyet gösterdiklerini söyleyen Tarihi Karaköy Börekçisi Genel Müdürü Nalan Bayram, “Hedefimiz bu yıl boyunca başta Karaköy olmak üzere İstanbul’un üç farklı bölgesinde ve Antalya, İzmir, Samsun, Trabzon gibi İstanbul dışında Türkiye’nin her yerinde olmak üzere 10 şube daha aramıza katmak” diyor.

300 bin TL yatırım maliyetiyle kurulabilecek bir şube için aylık 90 bin ile 150 bin TL arasında ciro hedefleniyor. Royalty bedeli alınmıyor. Satış fiyatından net yüzde 45 kâr marjı sunuluyor. 

TARİHİ SARIYER BÖREKÇİSİ BAYİLİK VERİYOR

Sektörün bir diğer oyuncusu ise Tarihi Sarıyer Börek. 1985 yılına kadar geçmişiyle Tarihi Sarıyer Börek, günümüze ulaşmış asırlık bir lezzet durağı. 14 ilde 50 franchise şube ile hizmet verdiklerini belirten Tarihi Sarıyer Börekçisi Yönetim Kurulu Başkanı Erdeniz Çolak, bu yıl içerisinde 12 bayilik vereceklerini ifade ediyor. 2017 yılında 100 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan Çolak, “50 metrekarelik bir dükkan için toplam yatırım maliyeti 50 bin dolar ile 60 bin dolar arasında değişiyor. Şubeler için aylık ciro hedefi 40 bin ile 50 bin TL arasında. Şubelerimizden royalty bedeli almıyoruz. Ürünlerimizin kâr marjı ortalaması yüksek” diye konuşuyor.

GÖÇMEN BÖREKÇİSİ BAYİLİK VERİYOR

Tarihi markaların yanı sıra sektöre yeni girmiş sayılan markaların da hızla büyüdüğünü söyleyebiliriz. Göçmen Börekçisi de bu örneklerden biri. 2004 yılında Kocaeli’nde kurulan ve bugün 54 franchise şubesine ulaşan Göçmen Börekçisi, sektörün hızlı büyüyen oyuncularından. Günlük 3.5 tonluk üretim yapan Göçmen Börekçisi, her yıl 20 bayilik vermeyi planlıyor. Balkanlar’dan Bulgaristan’ kadar tüm börek çeşitlerini tek çatı altında topladıklarını belirten şirketin genel müdürü Taner Dönmez, böreklerin fabrikasyon makine sistemiyle değil tamamen ev hanımlarının elinden çıktığına işaret ediyor. Bu yıl İstanbul’da 20 yeni şube açmayı hedeflediklerini söyleyen Dönmez, bir şubenin lokasyona göre yatırım maliyetinin 120 bin ile 250 bin TL arasında değiştiğini sözlerine ekliyor. Şubeler için minimum aylık ciro hedefi ise 60 bin TL. Yatırımcılardan royalty bedeli alınmıyor.

EGE BÖREK BEYİLİK VERİYOR

2006 yılından bu yana faaliyet gösteren Ege Börek ise İzmir menşeli bir firma. İzmir’in her noktasına ücretsiz servis hizmeti veren firma, nisan ayından itibaren yazlık bölgelerde ev, işyeri, oteller ve zincir mağazalara da dağıtım yağıyor. Firma sahibi Ali Suat Sercan, özellikle Şirince, Kuşadası, Didim, Akbük, Aydın, Akçay, Altınoluk, Küçükkuyu, Foça ve Urla, Çeşme bölgesine ve Salihli’ye kadar dağıtım yaptıklarını belirtiyor. İzmir çevresi ve Manisa’da yeni tane şubeye sahip olan Ege Börek, şube ve corner olmak üzere iki konseptte bayilik veriyor. 2016 yılı içerisinde İzmir ve Ege bölgesinde 15-20 arasında şube açmayı hedeflediklerini söyleyen Sercan, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Toplam yatırım maliyeti metrekare hesabı üzerinden yapılıyor. 1 metrekarenin yatırım maliyeti 1200 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. Yürüyüş yollarına yakın, merkezi yerde minimum 60 metrekare ön cepheli geniş bir dükkan tercih ediyoruz”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA