Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
10 döner markasından yeni bayilik fırsatları
27 Haziran 2016 Pazartesi 07:09

10 döner markasından yeni bayilik fırsatları

Son yıllarda en popüler yatırım sahalarından biri hale gelen döner, franchise şubelerle yeni marka zincileri yaratmaya başladı. Bayilikler vererek hızla büyüyen sektör, 6 milyar TL’lik bir pazar payı yarattı.

Son yıllarda en popüler yatırım sahalarından biri hale gelen döner, franchise şubelerle yeni marka zincileri yaratmaya başladı. Bayilikler vererek hızla büyüyen sektör, 6 milyar TL’lik bir pazar payı yarattı. Bu pazar kendi işini kurmak isteyen girişimcilere sürekli yeni fırsatlar sunuyor. 10 döner markası bu yıl 173 franchise daha açmayı hedefliyor.

Ülkemizde et sektörünün ana oyuncularından biri olan döner, son dönemde iş dünyasının da yatırım sahalarından biri haline geldi. Son olarak Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer, sektördeki üçüncü markasını memlekete Denizli’den çıkardı. Denizli’nin kuzu etinden yapılan meşhur fırın kebabını Guzucu markası altında yeniden yorumlayan Kamer, ilk şubeyi Nuruosmaniye Kapalıçarşı’da açtı ve döner markalarına rakip oldu. Guzucu’yu 5-7 yıl içinde Ortadoğu ülkelerindeki fast food markalarına da önemli bir rakip haline getirmeyi hedefleyen Kamer, bir zincir yaratmaya hazırlanıyor.

Peki döneri yatırım için bu kadar cazip hale getiren nedenlerin arkasında neler yatıyor? 

Bunun için rakamlara bakmak yeterli. Türkiye’de 30 bine yakın ‘döner ekmek’ büfesi ve restoranı bulunuyor. Bu rakamın 10 yılda ikiye katlamasını bekleniyor.

AB’ye uyum süreci kapsamında 2008 yılında getirilen standartlar, endüstriyel döner üretimine dönük ciddi bir yatırımı da beraberinde getirdi. Konulan standartlara uygun fabrika döneri üretiminde büyük bir artış yaşandı. 2008 yılı öncesi yüzde 5’lerde olan fabrika döneri tüketim oranı, şu anda yüzde 40’lara ulaştı. Sektörün Türkiye’deki cirosal büyüklüğü son beş yılda yüzde 30 arttı. Bu alanda bayilik veren markaların sayısı ise çift haneli ramalara çıktı. Özellikle genç girişimcilerin markalı döner restoranlarına ilgisi, sektörün 6 milyar liralık büyüklüğe ulaşmasını sağladı.

Sektörün 10 oyuncusu bu yıl 173 franchise daha açmayı planlıyor. İşte döner şirketlerinin büyüme planları ve bayilik fırsatları…

İŞTE BAYİLİK VEREN DÖNER FİRMALARI VE BAYİLİK ŞARTLARI

İlk şube açılışını 2007 yılında gerçekleştiren Baydöner, Türkiye geneliden 120 restoranla hizmet veriyor. Dört yılda 300 restoran ulaşması hedefleniyor. Baydöner Genel Müdürü Bülent Polat, bu yıl sonuna kadar Türkiye genelinde 40 şube daha açmayı planladıklarını söylüyor. Ortalama yatırım maliyeti 250 bin dolar. 50 bin dolar isim hakkı bedeli alınıyor. Royalty ise yüzde 7 olarak uygulanıyor.

Sektörün güçlü oyuncuları arasında yer alan Kasap Döner ise Global Restoran Yatırımları çatısı altında faaliyet gösteriyor. İlk etapta kendi restoranlarını açarak büyüyen şirket, bu yıl franchise verme kararı aldı. Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Bahar Özürün, 2016 yılını 65 şube ile kapatmayı hedeflediklerini belirtiyor. Anadolu şehirlerine öncelik tanınıyor. Bayilik için franchise giriş bedeli 50 bin dolar. 400 bin ile 700 bin TL arasında yatırım maliyeti bulunuyor. Net kâr marjı yüzde 20 - 25 arasında değişiyor.

YURTDIŞINA AÇILDI

Özsar Döner’in hikayesi 1950’li yıllarda besicilikle başlıyor. 1997’de İzmit’te ilk restoranını açan firma, 2000 yılında da Özsar Döner adıyla ilk döner restoranını faaliyete geçirdi. AVM, cadde ve yaşam alanı olarak üç farklı konseptte hizmet veriyor. Özsar Döner, İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya’da franchise şubeler açacak. Ortalama metrekare yatırım maliyetinin 650 dolar civarında olduğu ifade ediliyor. Şubeler için ciro hedefi ise metrekare başına 1100 TL ve üzeri. Royalyt bedeli yüzde 7.

Döner segmentiyle bayilik veren bir başka marka ise Bursa Kebap Evi ortaklarından Cem Helvacı, Almanya’da bir girişimciye yedi şubelik bir master franchise anlaşması yaptıklarını ifade ediyor. 2016 yılı için franchise hedefi yurtiçinde 25, yurtdışında 10 yeni şube açmak.

ANADOLU’DA BÜYÜYECEKLER

Sektörün yeni oyuncularından biri olan Döner Stop. Şevket Sabancı’nın torunu Can Köseoğlu tarafından 2014 yılında kurulan marka bayilik vermeye başladı. 10 şube ile faaliyet gösteren Döner Stop, bu yılı altısı franchise ve altısı kendisine ait olmak üzere toplam 12 yeni şube ile kapatmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli olarak 10 bin dolar alınıyor. Can Köseoğlu, “Şubeler için hedeflediğimiz aylık ciro minimum 100 bin TL civarında” diye konuşuyor.

Fango Döner & Sauce markası 2012 yılında kuruldu. Şu anda İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de sekiz şube ile hizmet veriyor. Bu yıl içinde yedi şube daha açılması hedefleniyor. Markanın kurucularından Halis Özgür, önceliği İstanbul, Ankara, Kocaeli ve Konya’ya verdiklerini ifade ediyor. Bu şubelerin açılış maliyeti her şey dahil yaklaşık 275 bin TL. Şubeler için aylık ciro hedefi ise 100 bin TL.

MOBİL KIOSKLAR KURUYOR

1998 yılında İstanbul Beyoğlu’nda küçük bir dükkanla işe başlayan Bereket Döner, bugün 88 şubeye ulaştı. 80 - 120 metre aralığındaki bir işletmenin yatırım maliyeti 150 bin ile 180 bin TL aralığında değişiyor. Yatırım geri dönüşü de 12-18 ay aralığında geçmiyor. 2016 yılı için 50 bin TL + KDV bayilik bedeli talep eden Bereket Döner, 2019 sonuna kadar İstanbul’da 150 mono distribütöre ve 81 ilde bayi ağına ulaşmak istiyor.

Sektörün bir diğer yeni oyuncusu ise 444 Döner. Ralli pilotuyken kendi işini kurarak girişimci olmaya karar veren Berkay Şavkay, 2014 yılında 444 Döner markasını kurdu. 444 Döner, tüm Türkiye’de bayilikler vererek büyüyecek. Şu an üç şube ile faaliyet gösteren şirket, bu yıl içinde iki adet restoran, üç adet de mobil kiosk açmayı planlıyor. Markanın bünyesinde 444DönerMobil adında bir araç ve bu araçla paralel olarak geliştirdiği kiosk projesi de bulunuyor. Bayilik giriş bedelinin restoranlar için 20 bin dolar + KDV, mobil kiosklar için ise 10 bin dolar + KDV olduğu ifade ediliyor.

DÖNER SEKTÖRÜNÜ BÜYÜTEN 3 FAKTÖR

1. Türk halkı döneri çok seviyor. Türkiye’deki ev dışı yemek tüketiminin gülük 20-25 milyon porsiyon civarında olduğu ve bunun yüzde 5’ini dönerin oluşturduğu tahmin ediliyor.

2. Döner restoranlarındaki operasyon diğer segmentlere göre daha kolay yürütülüyor. 

3. Döner restoranları, diğer restoran türklerine göre daha düşük yatırım maliyetiyle kurulabiliyor.

Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA